banner39

banner35

Patlamanın birinci yılında Beyrut sokakları karıştı

Beyrut'ta meydana gelen liman patlamasının birinci yıl dönümünde sokaklara çıkan göstericiler Meclis binasına yürümek istedi. Gruba müdahale eden polis biber gazı kullandı.

Ortadoğu 04.08.2021, 22:47
Patlamanın birinci yılında Beyrut sokakları karıştı

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos 2020'de yaşanan korkunç patlamanın birinci yılında sabah saatlerinden itibaren başkent Beyrut'un birçok bölgesinde gösteri ve yürüyüşler düzenlendi.

Limandaki 12 numaralı depoda çıkan yangının ardından 2 bin 750 tonluk amonyum nitratın infilak ettiği an olan saat 18.07'de Beyrut Limanı çevresinde toplanan binlerce kişi, "devrim" ve "halk rejimin düşmesini istiyor" sloganları attı.

Beyrut Limanı çevresinde düzenlenen anma etkinliğinde, patlamanın kurbanları için Kuran-ı Kerim okundu, Lübnan Hava Kuvvetlerine ait uçaklarca patlamanın meydana geldiği alanın üzerinde Lübnan bayrağının renkleriyle gösteri uçuşu yapıldı ve dualar edildi.

Lübnan bayrakları ve yöneticilere tepki içeren ifadelerin yazılı olduğu pankartlar taşıyan göstericiler, Beyrut Limanı'nın yakınında yer alan Şehitler Meydanı'na yürüdü.

Göstericiler arasındaki öfkeli bir grubun Şehitler Meydanı'ndan Meclis binasına doğru yürümek istemesi üzerine, bölgede dünden bu yana yoğun güvenlik önlemleri alan emniyet güçleri kalabalığa gaz bombasıyla müdahale etti. Grup ise güvenlik güçlerine taş atarak karşılık verdi.

Meclis binasına yürümekte ısrar eden grup ile güvenlik güçleri arasındaki olaylar devam ediyor.

Lübnan Kızılhaç Örgütü: Çıkan olaylarda 62 kişi yaralandı

Lübnan Kızılhaç Örgütü, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan olaylarda 62 kişinin yaralandığını, bu kişilerden 12'sinin hastanelere kaldırıldığını belirtti.

Lübnan İç Güvenlik Güçleri de Meclis binası çevresindeki barışçıl göstericilere "gerginliğin arttığı ve güvenlik güçlerine saldırıların olduğu bölgeden uzaklaşmaları" çağrısında bulundu.

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos 2020'de patlayıcı maddelerin bulunduğu depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti.

Patlamada 200'den fazla kişi hayatını kaybetmiş, yaralanan 6 bini aşkın kişinin 1000'den fazlası engelli hale gelmiş, 300 bin kişi de yerinden olmuştu.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?