Patlamaya hazır iki bomba: Yemen ve Bahreyn

Libya'ya karşı başlatılan hava saldırısının ardından gözler Yemen ve Bahreyn'e çevrildi.

Ortadoğu 21.03.2011, 02:32 21.03.2011, 07:55
Patlamaya hazır iki bomba: Yemen ve Bahreyn

Gösterilerin ve şiddetin arttığı Yemen'de devlet başkanı hükümeti azlederken Bahreyn İran'ın, İran da Bahreyn'in maslahatgüzarını istenmeyen kişi ilan etti.

Resmi haber ajansı Saba'nın haberinde, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in hükümeti görevden aldığı belirtildi.

Yemen'in BM'deki Büyükelçisi Abdullah El Saidi de, başkent Sana'da Cuma günü 52 göstericinin öldürülmesini protesto için görevinden istifa etti.

Yemen Dışişleri Bakanlığından bir kaynak, Büyükelçi El Saidi'nin göstericilere karşı güç kullanılmasını protesto ettiğini söyledi.

Göstericiler, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih taraftarlarının üzerlerine rastgele ateş açtığını savunuyor. Söz konusu ateş sırasında 52 kişi ölmüş, 126 kişi yaralanmıştı.

Yemen'de son zamanlarda yönetimin güç kullanmasını protesto amacıyla üç bakan ile diğer bazı yetkililer istifa ettiler.

Bahreyn

Bahreyn, İran'ın bu ülkedeki maslahatgüzarını istenmeyen kişi ilan etti.

Bahreynli bir diplomatik kaynak Reuters'a yaptığı açıklamada, "Ülkeden ayrılması istendi. İran Büyükelçisi daha önce ayrılmıştı. Bunun nedeni, iki ülke arasındaki gerilim" dedi.

Bahreyn'in, ülkesindeki Şiilerin gösterileri üzerine Suudi Arabistan birliklerini davet etmesine İran tepki göstermişti.

İRAN KARŞILIK VERDİ

İran, Bahreyn'in Tahran'daki Büyükelçiliğinde görevli bir diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, Bahreyn'in Tahran Maslahatgüzarı'nın Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, bir diplomatın ihraç edileceği kararının iletildiğini söyledi.

Tahran yönetiminin, Manama'daki bir diplomatının Bahreyn Krallığı tarafından sınır dışı edilmesine misillemede bulunmak amacıyla böyle bir karar aldığı belirtiliyor.

Ateşin daha düşük hissedildiği ülkeler:

Suriye:

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Der'a kentinde öldürülen 2 gösterici için taziyelerini bildirdi.

Esad'ın taziye dilediğine ilişkin resmi haber ajansı SANA'nın haberinde, göstericilerin 'şehit' olarak tanımlanması dikkat çekti.

Habere göre, Esad tarafından görevlendirilen Suriye Yerel Yönetimler Bakanı Tamer El Hacce ile Der'a'lı olan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Miktad, Esad'ın taziye dileklerini hayatını kaybeden 2 göstericinin ailesine iletti.

Suriye resmi kaynakları ise, Cuma günü Der'a kentinde başlayan olaylara ilişkin yayılan bazı söylentileri yalanlayarak, "kentteki gösteriler sırasında 2 kişinin hayatını kaybettiğini, ancak güvenlik güçleri tarafından halka ateş açılmadığını, bugünkü gösterilerde de ölen olmadığını" duyurdu.

BAAS'I BASTILAR

Suriye'de güneybatıdaki Dera Vilayeti'nde göstericiler, iktidardaki Baas Partisi'nin (Arap Sosyalist Yeniden Doğuş) merkezi ve adalet sarayının bir kısmını yaktı.

Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın yeğeni Rami Mahluf'un "Syriatel" şirketinin iki cep telefonu şubesinin de ateşe verildiği olaylara, polis müdahale etti.

Polisin kurşunlarının isabet ettiği 1 kişi öldü. Suriye'nin Dera kentinde binlerce kişinin katıldığı gösteriler, bugün de devam etti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?