banner39

Pentagon: Suriye'ye müdahale çok riskli!

Amerikalı askeri yetkililer, Suriye'ye müdahalenin çok fazla sivil kayba neden olacağı ve ülkeyi bir iç savaşa sürükleyeceği uyarısı yaptı

Ortadoğu 12.03.2012, 11:28 12.03.2012, 12:26
Pentagon: Suriye'ye müdahale çok riskli!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD yetkilileri Suriye'ye askeri müdahaleye karşı çıkıyor. Muhtemel bir askeri müdahalenin "haftalarca" sürebileceğini belirten askeri yetkililer, böyle bir müdahalenin uzun süreceğini, büyük sivil kayıplara neden olacağını ve ülkeyi bir iç savaşa sürükleyeceğini belirtiyor.

Pentagon yetkilileri, Suriye'ye müdahalenin, yüzlerce uçağın 7 bin 700 bomba ve füze yağdırdığı yedi aylık Libya saldırısından çok daha büyük bir sorun oluşturacağını düşünüyor.

"BÜYÜK SORUN"

ABD ordusu bir yandan "Biz her şeyi yapabiliriz" diyerek Suriye'ye hava saldırılarını başlatmak için askeri güce sahip olduğu vurgusu yaparken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral E. Martin Dempsey, büyük nüfus merkezlerine yakın konumda bulunan Suriye'nin sofistike Rus yapımı hava savunma sistemine dikkat çekiyor.

Suriyeli muhalifleri silahlandırmanın "İran veya Rusya ile bir örtülü savaş başlatma potansiyeli" olduğunu da öne süren Pentagon, Beşşar Esad hükümetine karşı harekete geçmeye istekli olmayan uluslararası koalisyona da dikkat çekiyor.

MASADAKİ SEÇENEKLER

Üst düzey bir savunma yetkilisi, siviller için Suriye içinde "güvenli sığınaklar" veya korunan alanlar oluşturmanın da ABD kara birliklerinin müdahil olmasını gerektireceğini, böyle karmaşık bir işlemin büyük planlama gerektirdiğini söyledi.
Geçen hafta Savunma Bakanı Leon E. Panetta askeri müdahale konusunun da masada olduğu açıklaması yapmıştı.

Pentagon'un ön askeri seçenekleri arasında, insani hava koridoru, Suriye'nin denizden ablukaya alınması ve bir uçuşa yasak bölge kurulması yer alıyor.

Öte yandan, ABD'nin en büyük gazetelerinden Los Angeles Times, Türkiye'nin Suriye krizindeki performansını, "Türkiye, Suriye krizinde Ortadoğu'daki güç rolünde çırpınıyor" başlıklı geniş bir analizde değerlendirdi. Gazete, "Türkiye, komşusu ve bir zamanda müttefiki olan Suriye'deki şiddet ve baskıları durdurma çabalarında tökezledi" yorumunu yaptı.

Los Angeles Times, Türk yetkililerinin Esad rejimine yönelik ağır eleştirilerinin Esad'ın tutumunu değiştirmesini sağlamazken "Suriye'yi sıkıştırdıkça onun destekçisi İran gibi bölgesel iddiaları sahibi Arap olmayan ülkeleri kızdırma olasılığının arttığı"nı savunarak "Sonuç, Türkiye için diplomatik ve halkla ilişkiler kabusu" değerlendirmesini de yaptı.

Gazete "Erdoğan, sert konuşsa da Türkiye, en azından şimdilik nötralize oldu" yorumunu da yaptı, Suriye'ye yönelik geniş bir müdahalenin, Esad'ın Kürtleri silahlandırmasına yol açabileceğini, bunun da "Türkiye'nin o etnik grupla uzun bir süreden beri devam eden mücadelesini yoğunlaştırabileceği" görüşünü dile getirdi.

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?