banner39

Peres: Türkiye seçiminin sonucu bizim için olumlu

Peres seçim sonucunun İsrail için olumlu olduğunu söyleyerek, "Erdoğan Türkiye'yi İran yapmak istiyordu Ancak Ortadoğu'da iki İran'a yer yok" dedi.

Ortadoğu 09.06.2015, 12:27 09.06.2015, 14:33
Peres: Türkiye seçiminin sonucu bizim için olumlu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in eski cumhurbaşkanı Şimon Peres, Türkiye'deki seçim sonuçlarının İsrail ve Ortadoğu açısından olumlu olduğunu söyledi, 'Erdoğan Türkiye'yi İran yapmak istiyordu Ancak Ortadoğu'da iki İran'a yer yok' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009'da Davos'ta 'one minute' çıkışını yaptığı İsrail'in eski cumhurbaşkanı Şimon Peres, 7 Haziran Genel Seçimi'nin sonuçlarını değerlendirdi. Peres sonuçlardan memnun olduğunu söyledi.

El Cezire'nin haberine göre İsrail’in Herzliya kentinde "Türbülanslı Ortadoğu’da İsrail" başlıklı konferansta konuşan Peres, seçim sonucunun İsrail için olumlu olduğunu belirterek, "Türkiye'de olanlardan memnunum, Erdoğan Türkiye'yi İran yapmak istiyordu Ancak Ortadoğu'da iki İran'a yer yok. Türkiye’de güçlü bir lider olmak üzereydi. Seçim bunu önledi. Bu Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun da çıkarına bir sonuç" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başbakanlığı döneminde, Ocak 2009′da Davos'ta, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile katıldıkları bir oturumda Peres'in eleştirilerini yanıtlarken, panel yöneticisinin sürenin bittiğini gerekçe göstererek konuşmasını kesmesi üzerine tepki göstermişti. Erdoğan'ın "one minute" diyerek başladığı ve İsrail politikalarını eleştirdiği çıkışı yakın tarihe geçmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?