banner39

Peres'in ziyaretinin iptali Fas'ta sevinçle karşılandı

Fas'taki STK'lar Peres'in ülkeye gelişinin iptal edilmesini halkın zaferi olarak yorumladı

Ortadoğu 05.05.2015, 08:58 05.05.2015, 08:58
Peres'in ziyaretinin iptali Fas'ta sevinçle karşılandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fas'taki sivil toplum örgütleri ve insan hakları kuruluşları, İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in uluslararası bir konferansa katılmak için ülkeye yapacağı ziyaretin iptal edilmesini "halkın zaferi" olarak nitelendirdi. 

Filistin Milli Çalışma Grubu Başkanı Halid es-Süfyani, "Orta Doğu ve Kuzey Afrika İçin Clinton Küresel Girişimi Toplantısı"na katılmak üzere ülkeye gelmesi beklenen Peres'in ziyaretinin iptal edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Ziyaretin iptali, İsrail karşıtı başlatılan halk hareketinin bir zaferidir" dedi. 

İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi anlamına gelecek her türlü adımı reddettiklerini belirten Süfyani, bu kararın alınmasında ülkedeki sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, sendikalar ve sosyal medya üzerinden başlatılan Peres karşıtı kampanyaların etkili olduğunu ifade etti. 

İsrail'le ilişkilerin normalleştirilmesiyle mücadele amaçlı faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu "BDS Hareketi"nden yapılan açıklamada da "Her ne kadar Siyonist, ABD ya da Fas'taki resmi kurumlardan Marakeş'te düzenlenecek buluşmaya katılması beklenen savaş suçlusu Şimon Peres'in ziyaretinin iptal olduğuna dair net bir açıklama yapılamasa da, Peres'in ismi programdan silinmiştir" denildi. 

Açıklamada, İsrail basının konuyu çarpıtarak vermeye çalıştığı ve bazı gazetelerde "Hamas'ın baskıları" iddialarının yer aldığı belirtilerek, "Bunlar, Fas kamuoyunun açık ve net bir şekilde ziyarete gösterdiği tepkiyi gizlemek için yapılan boş uğraşlardır. Ziyareti kınayan açıklamalar ve sokakta halkın tepkisi, söz konusu kararın alınmasında rol oynamış ve başarı sağlanmıştır" ifadesine yer verildi. 

İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in 5-7 Mayıs'ta Marakeş'te yapılacak Orta Doğu ve Kuzey Afrika için Clinton Küresel Girişimi'nin açılışına katılmak için Fas'a gelmesi bekleniyordu. 

İsrail medyasında, daha önce konferansa katılması için kendisine davet gönderilen Peres'in ziyaretinin iptal edildiği duyurulmuş, konferansı düzenleyecek olan "Orta Doğu ve Kuzey Afrika için Clinton Küresel Girişimi"nin internet sitesindeki katılımcılar listesinden de ismi kaldırılmıştı. 

Peres'in Fas'a yapacağı ziyaret ülke kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanmış, yaklaşık 30 parti, sendika ve sivil toplum kuruluşunun ortaklaşa düzenlediği gösterilerde, katılımcılar Peres'in Fas ziyareti karşıtı sloganlar atmıştı.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?