banner15

Peres'ten itidal çağrısı!

İsrail Cumhurbaşkanı Peres, “Kışkırtmaları durdurma zamanı geldi. Şimdi, kanunlara saygı duyma zamanı. Bu bizim ellerimizde” dedi.

Peres'ten itidal çağrısı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Filistinli bir gencin Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılarak öldürülmesinin ardından bölgede gerilimin tırmanması üzerine, herkesi itidalli olmaya ve hukukun üstünlüğüne saygı duymaya çağırdı.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, "Son gerginliklerden dolayı Cumhurbaşkanı Peres, özel bir mesaj yayımlayarak, herkesi kışkırtmalara son vererek hukuka saygı duymaya davet etti" denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi.

“İsrail Cumhurbaşkanı olarak tüm vatandaşları ciddi iki şey yapmaya çağırıyorum. Kanunlara saygı duymak ve kışkırtmalardan kaçınmak. Nefretle, nefret diliyle konuşarak doğmadık. Birkaç gün evvel hep beraber saygın bir biçimde davrandık, itidalli olmaya, soruşturma yapılmasına çağrıda bulunduk ve sözlerimizde çok dikkatliydik. Kışkırtmaları durdurma zamanı geldi, şimdi zaman kanunlara saygı duyma zamanı. Bu bizim ellerimizde. Kışkırtanlar her zaman bunun onları nereye götüreceğinin farkında değildir, daha fazla acı, daha fazla tehlike. Zaman itidalli olma zamanıdır, hepimizin insan olarak bundan anladığımızı göstermeliyiz, gerçek ahlak anlayışımızdaki gibi barış içinde yaşamayı umut ediyorum.”

Öte yandan İsrail makamlarının, Filistinli gencin cenazesini, otopsi işleminin tamamlanmasının ardından bu akşam teslim etmesi bekleniyor. Yer yer İsrail işgal güçleri ile Filistinliler arasındaki gerginlik devam ediyor. İsrail güçleri, Kudüs'te dünden bu yana aralıksız helikopter uçuruyor, caddelerde sıklıkla ambulansların siren sesleri duyuluyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 07:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48