banner15

Peşmerge- Şii milis çatışması büyüyor

Tuzhurmatu'da Peşmerge ile Şii Türkmen milisleri arasındaki gerginlik git gide büyüyor. Dün başlayan çatışmalar bugün de devam etti

Peşmerge- Şii milis çatışması büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Salahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Peşmerge güçleriyle Şii Haşdi Şabi güçlerine bağlı Türkmen milisler arasındaki gerginlik, tarafların karşılıklı ev ve işyerlerini kundaklamasına yol açtı.

Tuzhurmatu ilçe  merkezinde, Kürtler ile Şii Türkmenler arasındaki gerginlik karşılıklı kundaklama  eylemlerine yol açtı. Olayların büyüdüğü ilçede çok sayıda ev ve işyeri zarar  gördü.
 
Tuzhurmatu'daki gerginliğin sona ermesi için Bağdat ve Erbil  yönetimleri devreye girdi. Çatışmaların durması için Türkmen ve Kürt  temsilcilerin bir araya gelmesi bekleniyor.
 
Peşmerge ile Şii Haşdi Şabi'ye bağlı Türkmen milisler arasında çıkan çatışmalarda 17 kişi hayatını kaybetmişti.
 
Tuzhurmatu Kaymakamı Şellal Abdul, ilçedeki  gerginliğin devam ettiğini ifade ederek, dün yaşanan çatışmalarda Peşmerge ve  Türkmenlerden 40 kişinin de kaçırıldığını açıklamıştı.
 
Tuzhurmatu'da dün Peşmerge ile Türkmen güçleri arasında yaşanan  anlaşmazlık nedeniyle çatışmalar yaşanmıştı. Gün içerisinde meydana gelen  çatışmalar ilerleyen saatlerde sokak çatışmasına dönüşmüştü. Bölgedeki güvenlik  endişesi ve gerginlik devam ediyor.
 
Salahaddin vilayetinin kuzeydoğusundaki Tuzhurmatu ilçesinin güvenliği  koordineli olarak Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) bağlı Peşmerge ile Şii  Türkmen milislerden oluşan Haşdi Şabi güçleri tarafından sağlanıyor.
 
Şii Türkmen halkıyla Kürtlerin yaşadığı Tuzhurmatu ilçesinde uzun  zamandır Haşdi Şabi güçleriyle Peşmerge arasında gerginlik yaşanıyordu. Bölgede  güvenliği sağlayan Haşdi Şabi milislerine ait araç konvoyunun, Peşmerge'ye ait  kontrol noktasından dün geçişi sırasında "yanlış anlama" sonucu taraflar arasında  çatışma çıkmış, olayda 3 Şii milis hayatını kaybetmişti.

MALİKİ VE İBADİ'DEN AÇIKLAMA

Eski Irak Başbakanı Nuri Maliki, Kerkük’ün Tuzhurmatu ilçesinde yaşanan çatışmadan Peşmerge Güçleri’ni sorumlu tuttu.
 
Facebook hesabından açıklama yapan Maliki, “Tuzhurmatu’da sivil halka saldırmaması konusunda peşmergeyi uyarıyoruz. Güvenlik güçleri ve Heşdi Şabi’den de halkı korumasını talep ediyoruz. Hükümetten de bir an önce bölgede kontrolü sağlayıp yasaları çiğneyenlere karşı gerekeni yapmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Öte yandan Irak Başbakanı Haydar İbadi de olayla ilgili Facebook hesabından bir açıklama yaptı.  İbadi açıklamasında güvenlik güçlerinden Tuzhurmatu’da sivil halkın can ve mal güvenliğini sağlamasını istedi. İbadi, güvenlik güçlerine yasaların uygulanması için talimat verdiğini bildirdi.
 
Dün Tuzhurmatu’da bir grup Şii Heşdi Şabi milisinin kontrol noktasından durmaması üzerine çıkan çatışmada 3 milis öldürülmüş, 1 peşmerge de şehit düşmüştü.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 17:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35