banner15

Peşmerge ve Şii Türkmenler anlaşmaya vardı

Tuzhurmatu'da bir süredir devam eden Peşmerge ve Şii Türkmenler arasındaki çatışmaların sonlandırılması için anlaşmaya varıldı

Peşmerge ve Şii Türkmenler anlaşmaya vardı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Peşmerge güçleri ile Şii Türkmen milisler arasında çıkan gerginliğin sonlandırılması için anlaşmaya varıldığı belirtildi. 

Irak Türkmen Cephesi Üyesi  Muhammed Beyati, "Tuzhurmatu ilçesinde 17 kişinin hayatına mal olan Peşmerge ve Türkmen güçleri arasında çıkan  gerginlik ve çatışmanın sonlandırılması için gerekli taraflarla anlaşmaya varıldı" dedi. 

Söz konusu gergin ortamın yatıştırılması ve krizin sona erdirilmesi için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) bir heyetin geldiğini belirten Beyati, "Yapılan uzun görüşmeler ardından, kentteki güvenlik ve istikrarın korunması için Peşmerge ve Haşdi Şabi (Şii milis gücü) ile diğer Iraklı güvenlik güçlerinden oluşacak müşterek bir gücün ilçede kurulmasına karar verildi" bilgisini paylaştı. 

"Söz konusu anlaşma sadece müşterek bir gücün oluşturulmasıyla ibaret değildir" diyen Beyati, "Gerginlik sırasında çoğunluğu Türkmenlere ait ev ve iş yerleri kundaklanıp, yakılan vatandaşların zararlarının da karşılanması, gerekli tazminatın ödenmesine de karar verildi" şeklinde konuştu. 

İlçe merkezindeki bazı zorluklar ve engellerden dolayı tam olarak anlaşmanın yürürlüğe girdiğinden bahsetmenin mümkün olmadığını vurgulayan Beyati, "Halen çatışmalar ve gerginlikler yer yer devam ediyor. Bu yüzden tamamen çatışmasız bir ortamın olduğundan bahsetmemiz mümkün değildir. Tarafların sorumluları ve yöneticileri arasında bir sorun söz konusu değil ancak halk tabanında güvensizlik olduğundan dolayı çatışmalar devem ediyor" dedi. 

DİYALOG YOLUYLA SORUNUN ÇÖZÜLMESİ 

Öte yandan Irak Meclisi Şii Ulusal Koalisyonu ise ilçede yaşanan son gelişmelerin incelenmesi ve faillerin bulunması için acil bir şekilde soruşturma başlatılması çağrısında bulundu. 

Koalisyon yaptığı yazılı açıklamada, "Ulusal güvenliğin sağlanması için diyalog yolu ve yapıcı bir dille sorunun çözülmesi için çaba sarf edilmesi gerekiyor. Gerekli tarafların bu konuda yapması gereken birbiriyle çatışması değil ortak düşman olan IŞİD ile mücadeleye odaklanılması lazım" ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada ayrıca, "Evleri zarar gören vatandaşlara gerekli yardımların yapılması, hayati önem taşıyan terörle mücadele sırasında halk içerisinde istikrar ve güvenin kesin bir şekilde temin edilmesi gerekiyor" denildi. 

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, dün yaptığı yazılı açıklamada, Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Peşmerge güçleriyle, Haşdi Şabi'ye bağlı Şii Türkmen milisleri arasında süren çatışmaların önlenmesi için "kriz yönetimi" oluşturduğunu bildirmişti.  

Tuzhurmatu'da çıkan çatışmalarda, en az 17 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 14:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35