banner39

Peşmergeler, Musul sınırına kaydırılıyor

Irak merkezi yönetiminin Musul'da kontrolü kaybetmesinden sonra Barzani Yönetimi peşmergeleri harekete geçirdi. Peşmergelerin Musul sınırına kaydırıldığı belirtiliyor

Ortadoğu 10.06.2014, 15:20 10.06.2014, 15:57
Peşmergeler, Musul sınırına kaydırılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'da kontrolü ele geçirdiğine ilişkin açıklamalar üzerine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) peşmerge güçlerini sınır bölgelerine sevk etmeye başladı.

Musul'da yaşayan Kürtlerin iki gündür ısrarlı talebi üzerine hazır bekletilen peşmerge güçlerinin araçlarla Musul-Erbil kent sınırına hareket ettikleri belirtildi. Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Halgurd Hikmet, Musul'da yaşayan Kürtleri korumak amacıyla peşmergelerin teyakkuzda beklediğini ancak şimdiye kadar herhangi bir operasyona başlamadıklarını söyledi.

Şu an IŞİD ile yaşanan çatışmaların Kürtlerin yaşadığı bölgelere sıçramadığını kaydeden Hikmet, "Musul, kent sınırlarındaki peşmerge güçleri her zaman ki gibi hazırlar. Eğer çatışmalar o bölgelere sıçrarsa peşmerge elinden geleni yapacaktır. Musul'a yakın sınır bölgelerimize tedbir amacıyla peşmerge sevkiyatına başladık. Ancak şu an kadar peşmerge ile IŞİD arasında herhangi bir çatışma yaşanmadı" ifadelerini kullandı.

"IRAK ORDUSU BAŞARISIZ OLDU"

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ise Musul'daki çatışmalarla ilgili olarak Irak Ordusu'nun güvenliği sağlamada başarısız olduğunu belirtti.

Barzani yaptığı yazılı açıklamada olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Irak güvenlik güçleri, Musul'un emniyetini sağlamada bozguna uğramıştır. Bu nedeniyle, şehrin güvenliği Irak Şam İslam Devleti'nin eline geçmiştir" dedi.

Can ve mal güvenliği olmayan Musul halkının, kenti terk ederek Kürdistan bölgesine geldikleri bilgisine dikkati çeken Barzani, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İki gündür Musul şehrinin güvenliğini sağlamak için birçok girişimde bulunduk ve Irak Ordusu ile birlikte şehri korumaya hazır olduğumuzu bildirdik. Fakat maalesef Bağdat yönetiminin tavrı, uyum içinde hareket edebilmemizi engelledi. Halkımızdan, Arap, Türkmen, Keldani, Aşuri ve Kürtlerden zor durumda kalan Musul halkına sahip çıkmalarını rica ediyorum. Kürdistan bölgesi halkına, Musul'dan göç eden insanlara yardımcı olmaları çağrısında bulunuyorum. Ellerinden geldiği kadar ve yasaların el verdiği çerçevede her türlü yardım ve desteği esirgemesinler."

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin de (UNHCR) Musul'dan kaçan sığınmacılara yardım etmesi gerektiğini ifade eden Barzani, "Kürdistan bölgesi olarak idaresi dışında kalan yerlerde yaşayan Kürtlere de şunun teminatını veriyoruz: Peşmerge güçlerimiz alarmdadır ve her türlü hazırlığı yapmıştır. Kuvvetlerimiz bu bölgelerin emniyetini korumak için teyakkuzdadır" bilgisini aktardı.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?