banner39

Petrol ihracatçısı Libya petrol ithal edecek

Petrol limanları çevresinde yaşanan çatışmalar ve limanların kontrolünün silahlı gruplarda olmasından dolayı petrol sıkıntısı çeken Libya 30 milyon litre petrol ithal edecek.

Ortadoğu 09.08.2014, 16:34 09.08.2014, 17:29
Petrol ihracatçısı Libya petrol ithal edecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya ülkenin batı tarafındaki ihtiyaçlarını giderebilmesi için 30 milyon litre petrol ithal edeceği bildirildi.

Libya Petrol ve Doğalgaz Bakanlığı Planlama ve Takip Müdürü Semir Kemal, ülkenin batısındaki ihtiyaçların giderilebilmesi için 4 gün süreyle 30 milyon litre petrol ithal edeceklerini açıkladı.

Kemal, petrolün hangi ülkelerden geleceğini belirtmezken, 10 milyon litre petrolün Akdeniz üzerinden Trablus Limanı'na ulaştığını belirtti. Kalan 20 milyon lt.'nin Al Khums Limanına yakın bir zamanda ulaşacağını aktaran Kemal, "Petrol ithalatı krizin tamamlanmasına kadar devam edecek" dedi.

Milli Genel Kongre (MGK) Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn, Nisan ayında yaptığı açıklamada, petrol ihraç edilen limanların kapalı olması nedeniyle Libya'nın yaklaşık 8 ay içinde 18 milyar dolar kayba uğradığını belirtmişti.

Ülkede elektirik üretimi ve temiz su hizmetlerinin yanı sıra akaryakıt ta petrole bağımlı. Başarısız darbe girişimleri ve milis grupların aralarında yaşanan çatışmalar günlük hayatı etkiliyor.

OPEC üyesi arasında petrol üretim kapasitesi bakımından 7'inci sırada yer alan ve 2010 yılında günlük petrol üretimi ortalama 1,86 milyon varil civarında gerçekleşen Libya’da, 2011 Şubat ayından itibaren yaşanan halk hareketi sonrasında petrol tesislerinin de zarar görmesi neticesinde, petrol ve doğalgaz üretimi durma noktasına gelmiş, son dönemlerde üretim 150 bin varile kadar düşmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?