banner39

Petrol şeyhleri Mısır için kesenin ağzını açtı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Mısır'a yatırım çağrısından saatler sonra Kuveyt Mısır'a 4 milyar dolarlık yatırım, Suudi Arabistan ise 4 milyar dolar yardım yapacağını açıkladı

Ortadoğu 13.03.2015, 16:47 13.03.2015, 17:12
Petrol şeyhleri Mısır için kesenin ağzını açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geleceği Mısır Ekonomi Konferansı öncesi diğer ülkeleri Mısır'a yatırım yapmaya çağırmıştı. Kerry'nin çağrısından saatler sonra Kuveyt'ten büyük bir yatırım haberi geldi. 

Kuveyt, Mısır'a 4 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını açıkladı. Kuveyt'in hemen ardından Suudi Arabistan'dan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'ın da Mısır'a 4 milyar dolarlık yardım yapacağı bildirildi. 

Suudi Arabistan'ın ardından Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) de Mısır ekonomisine 4 milyar dolar destek vereceği bildirildi. 

MISIR'IN BEKLENTİSİ 35 MİLYAR DOLAR

Mısır'ın Geleceği başlıklı ekonomik kongre, çok sayıda devlet başkanı, bakan ve uluslararası şirket yetkilisinin katılımıyla Şarm el-Şeyh kentinde çalışmalarına başladı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin gözlendiği kongre alanına gelen yetkililer arasında Ürdün Kralı Abdullah, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Kuveyt Emiri Cabir Ahmed el-Sabah, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mukrin bin Abdülaziz'in yanı sıra çok sayıda uluslararası örgüt temsilcisi ve bakanlar bulunuyor.

Mısır yönetiminin büyük ümit beslediği kongreye 60 ülkenin davet edildiği belirtildi. İçinde bulunduğu ekonomik darboğazdan çıkış yolları arayan Mısır yönetimi, bu kongreyle ülkeye uluslararası yatırımları çekmeyi planlıyor.

Devletler ve uluslararası büyük şirketleri ülkede yatırım yapmaya çağıran Mısır hükümeti, yatırımcıları cezbetmek hedefiyle birçok bürokratik ve hukuki engelin kaldırılmasına yönelik çalışmaları sürdürüyor.

Dün yatırımı teşvik amaçlı yeni kanun maddelerini onaylayan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, yaptığı değişikliklerle şirketler için gelir vergisi oranlarını yüzde 30'dan yüzde 22,5'e düşürmüştü.

Hükümet çevrelerinde kongreye katılacak olanlara sunulacak 50 projenin bulunduğu belirtilirken, kongreden 35 milyar dolarlık bir gelir elde edilmesinin planlandığı ifade edildi. Kongrenin üç gün sürmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?