banner39

Peygamber Efendimizin doğduğu ev yıkılabilir

Mekke'deki resmi makamlarca inkar edilse de Peygamber Efendimiz'in doğdduğu ve günümüzde kütüphane olarak kullanılan binanın yıkılarak başkanlık sarayına dahil edilmesi gündemde...

Ortadoğu 21.02.2014, 11:36 21.02.2014, 11:36
Peygamber Efendimizin doğduğu ev yıkılabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mekke'de Kabe'nin genişletilmesi çalışmaları kapsamında Peygamber Efendimiz'in doğduğu ve bugün kütüphane olarak kullanılan evin yıkılarak yönetim binasına dahil edilmesi gündemde.

Çalışmaları yürüten inşaat şirketi, Mekke'de Ulu Cami yakonında bulunan ve günümüzde kütüphane olarak kullanılan, Peygamber Efendimiz'in doğduğu ev olarak bilinen binanın yıkılarak başkanlık sarayı ve Kabe imamlarının lojmanlarına dahil edilmesi için öneri sundu.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Başkanlığı resmi sözcüsü Ahmet Muhammed El-Mansuriy ise Başkanlık için planlanan yeni binanın kütüphaneden uzak başka bir tarafta yapılacağını söyledi.

Harem'in kuzey meydanlarını geliştirme projesi gözetmeni Abbas Kattan da, sızdırılan çalışmaların sadece önerilerden ibaret olduğunu ve çalışmalarla ilgili herhangi bir resmi kararın alınmadığı söyledi. Kattan, bölgede yapılan kentsel geliştirme çalışmalarının kendine özgü ve Mescid-i Haram'ın özellikleriyle uyumlu olduğunu savundu.

Kütüphanenin konumunun bir çok tarihi hadise ile bağlantılı olduğunu ve sadece bir çalışma yüzünden kaldırılmayacağını belirten Kattan, özellikle Mescid-i Haram'ı genişletme projeleri için sürekli istişare halinde oldukları Yüksek Âlimler Konseyi'nin ve bunun için bütün görüşlerin alınması gerektiğine dikkat çekti.

Yorumlar (1)
hasan hüseyin bakay 9 yıl önce
İslam ın hafıza kodlarına sürekli saldıran özürlü insanlara haykırmak gerek biz peygambere tapmıyoruz, şu vehhabi zihniyetten kurtulun artık... Kabeyi bile müslümanlar tapıyor diye yıkacaklar nerdeyse..
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?