banner15

Pilot, uçak düşürmede yetkisini kullanmış

Rus uçağının düşürülmesi için Genelkurmay Başkanlığı'ndan ya da başka bir genel merkezden ayrıca bir talimat verilmediği, pilotun tamamen kendisine verilen yetkiyi kullandığı ortaya çıktı

Pilot, uçak düşürmede yetkisini kullanmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye sınırını ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağıyla ilgili detaylar ortaya çıkıyor. Buna göre, uçağı düşüren Türk pilotların, kendi inisiyatifiyle mi yoksa genel merkezden gelen bir emirle mi uçağı düşürdüğü konusu da netlik kazandı. Hürriyet'te yer alan bilgilere göre, Rus uçağını düşüren pilot tamamen kendisine verilen yetkiyi kullanarak füzeyi ateşledi. Rus uçağının düşürülmesi için merkezden ayrıca herhangi bir emir ya da talimat gitmedi.

Habere göre, Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’ndan, sınırı geçen uçak için  ‘Vurma’ emri almayan Türk pilot, angajman kuralları kapsamında verilen yetkisini kullandı.

Türkiye-Suriye hattında devriye uçuşu yapan Türk F-16’larının tüm telsiz konuşmaları Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’nda 7 gün 24 saat düzenli izleniyor.

Önceki günkü olayda da Eskişehir’deki komutanlığın radarlarında Rus savaş uçağının Türkiye Hava Sahası’nı ihlal edecek şekilde uçuşu ve Türk F-16 pilotunun Rus uçağına yaptığı, “Himeymim (uçağın çıkış yaptı yer) 020 radial 26 mil pozisyonunda bulunan bilinmeyen hava trafik unsuru. Burası devriyedeki Türk Hava Kuvvetleri. Türkiye Hava Sahası’na yaklaşıyorsunuz. İstikametinizi hemen güneye çevirin” uyarısı, izlenip dinlendi. Eskişehir’deki komutanlıktan ‘Vurma’ emri gelmediği için pilot, angajman kuralları kapsamında verilmiş tam yetkiyi kullanarak Türkiye Hava Sahası’nı ihlal eden uçağa havadan havaya füzeyi ateşledi.

LÜBNANLI PİLOT DA SESLERİ KAYDETMİŞ

Öte yandan Lübnan havayolu şirketi Middle East Airlines pilotunun, düşürülen Rus uçağına yapılan ikazları telefonuyla kaydettiği belirtiliyor. Olay günü sabah saat 09.00 civarında Beyrut'tan havalanan bir uçağın pilotu, Türk ordusunun Rus uçağına yaptığı ikazları kendi alıcılarına da ulaştığını doğruladı. Pilotun telefonuyla yaptığı kayıt ile Türk genelkurmayınn paylaştığı ses kaydı uyuşuyor. Pilot geçtiğimiz iki ayda bu uyarıları yine aldığını ancak son olayda taraflarda bir gerginlik sezdiğini ve birşeyler olacağını hissettiğini açıkladı.

RUS HEYETİNE KARARGÂH'TA BİLGİLENDİRME

Genelkurmay Başkanlığı'nın uçağın düşürülmesiyle ilgili Rusya'dan bir heyete gerekli bilgilendirmeyi yaptığı öğrenildi. Genelkurmay Başkanlığı, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili Rusya Federasyonu Savunma Ataşesi ve Kara Ataşesi'nin,Genelkurmay Başkanlığı Karargahına davet edilerek, olayın meydana gelişi konusunda bilgilendirildiğini duyurdu.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, ataşeler, 24 ve 25 Kasım'da Karargaha çağrılarak bilgilendirme yapıldı ve görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmelerde; uçağın uyarılması esnasında milliyetinin bilinmediği, ısrarla yapılan ve 10 kez tekrarlanan çağrılara cevap verilmemesi üzerine Türk hava sahasını ihlal eden uçağa yönelik ilgili angajman kuralının uygulandığı belirtildi.

Rusya Federasyonu Savunma Ataşesi ve Kara Ataşesi ile yapılan görüşmelerde, pilotların bulunması ve kurtarılması yönünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak yoğun gayret gösterildiği, olayla ilgili her türlü soruya cevap verildiği, Rus tarafınca anlaşılması için radar iz haritaları kullanılarak konunun anlatıldığı ve her türlü bilginin paylaşılmasına hazır olunduğu vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 09:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35