PKK ve Peşmerge Sincar'da kapıştı

Peşmerge Bakanlığı, "PKK'lıların ateşi üzerine çatışma çıktı" açıklaması yaptı

PKK ve Peşmerge Sincar'da kapıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, Musul'un Suriye sınırındaki Sincar ilçesinde Peşmerge ile PKK arasında çıkan çatışmaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Peşmerge Bakanlığından yapılan açıklamada, "Sincar'a bağlı Sinun kasabasındaki bir grup Peşmerge, Hanesur köyüne geçmek isterken PKK'lılar ateş açtı ve bunun üzerine çatışma çıktı." denildi.

Açıklamanın devamında, "Peşmerge birlikleri, Kürdistan bölgesinin her yerine gidip gelebilir, bunun için kimseden izin almaz. Biz bölgede savaş çıkmasından yana değiliz." ifadeleri kullanıldı.

Roj Peşmergeleri olarak bilinen Suriye Peşmergelerinin komutanlarından Albay Kadir Şeyh Memi, çatışmada 4 Peşmerge ile 3 PKK'lının yaralandığını belirtmişti.

IKBY Peşmerge Bakanlığı bünyesindeki Suriyeli Peşmergelerin, PKK'nın Musul'un Sincar ilçesindeki varlığına karşı harekete geçirildikleri ifade edilmişti.

Albay Memi, "Güçlerimizden 500'ünü Şengal (Sincar) ilçesine bağlı Sinun kasabası ve Hanesur köyü arasında konuşlandırdık." demişti.

Suriyeli Peşmergelerin sevk edildiği bölgelerin PKK'nın elinde olduğunu belirten Memi, "PKK militanlarının bölgeden çıkarılması için oraya güç takviyesi yaptıklarını" söylemişti.

PKK, Ağustos 2014'te DEAŞ'ın Sincar ilçesine saldırmasını bahane ederek bölgede varlık göstermeye başlamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2017, 11:18
banner53
YORUM EKLE

banner39