PKK'nın milletvekili adayları Kandil'de

Kuzey Irak'ta ilk kez seçimlere gireye hazırlanan PKK'nın siyasi kolu PÇDK'nın milletvekili adayları Kandil'e giderek örgüt yöneticileriyle görüştü

PKK'nın milletvekili adayları Kandil'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Parlementosu'nu belirlemek için 21 Eylül günü sandık başına gidilecek. Irak Kürdistan Parlamentosu seçimlerine bu yıl ilk kez girecek olan ve PKK'nın Irak'taki partisi olarak bilinen Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi'nin (PÇDK) milletvekili adayları ise Kandil Dağı'na çıkarak KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanları Cemil Bayık ve Bese Hozat ile görüştü.

PKK'ya yakın sitelerde yer alan habere göre, görüşmede Bayık, 4 ülkede yaşayan Kürtler arasında ilişkilerin geliştiğine dikkat çekerek, şöyle dedi:

"Bu seçimler; hareketimiz açısından çok önemli. Seçimlerin demokratik bir şekilde yapılması önemlidir. Demokratik değişimlerin olması halinde Kürdistan Bölgesi'nde büyük ilerlemeler yaşanacaktır, Ancak, bu şekilde Federal Kürdistan Bölgesi, hem kendisi, hem Irak ve hem de Kürdistan'ın diğer parçaları için rolünü oynayabilir. Güney'in demokratik bir sistem oluşturması gerekiyor. Güney halkımız yıllarca mücadele etti, bedeller ödedi, çok büyük acılar çekti ve değerler yarattı. Bu değerlerin sonucu olarak kazanımlar elde etti. Ancak bu Kürt halkı için yeterli değil. Güney halkı daha fazlasına layıktır. Güney siyasetinin halkın taleplerini karşılaması gerekiyor. Bu taleplerin yerine getirilmesi için de demokratikleşmeyi kendisine esas almalı. Seçimlerin yapılıyor olması, tek başına demokratikleşme anlamına gelmiyor, bu sadece demokratikleşmede bir adımdır. Güney'de her fikrin kendisini özgürce örgütleme ve ifade etme hakkı olmalı."

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 17:37
banner53
YORUM EKLE

banner39