banner39

Polisten bir ilk; çelik duvarlar kullanıldı-FOTO

Bu 1 Mayıs olaylarında ilk kez polis tarafından çelik duvarlar kullanıldı. Çelik duvarların Türkiye'de ilk kez kullanıldığı belirtiliyor

Ortadoğu 01.05.2014, 14:04 01.05.2014, 17:20
Polisten bir ilk; çelik duvarlar kullanıldı-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Emniyet Genel Müdürlüğü, toplumsal olaylara müdahale için 4 tane portatif çelikten duvar yaptı. İlk defa bugün Sıhhıye-Kızılay arasında kullanılan çelik duvarlar bir çok özellik taşıyor. Üst tarafında kamera sistemi olan çelik duvarlarda aynı zamanda kurulan sistemle göstericilerin yüklendiği sırada gaz sıkma özelliği de bulunuyor.

Aynı zamanda arama noktası olarak da kullanılacak olan çelik duvarların arkasındaki kafes, gözaltı işlemlerinde de kısa süreli kullanılacak. Toplam dört tane üretilen çelik duvarların biri Ankara'da kullanılırken, üçünün de İstanbul'a gönderildiği öğrenildi. Çelik duvarlarda bulunan tekerlek sistemiyle, tıpkı bir karavan gibi herhangi bir aracın arkasına bağlanarak istenilen yere götürülebiliyor.

Çelik portatif duvar, 2011 yılında İngiltere polisi tarafından başkent Londra'da kullanıldı.

Trafalgar Meydanı'nda göstericilerin etrafa ve polise zarar vermesine önlem olarak kullanıldığı çelik duvar aynı zamanda kontrol noktası vazifesi görüyor.

 

Yorumlar (0)
17
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?