banner39

Putin 10 yıl sonra bir kez daha Mısır'a geliyor

Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin 10 yıl aradan sonra Mısır’ı ziyaret edecek.

Ortadoğu 06.02.2015, 18:11 06.02.2015, 18:33
Putin 10 yıl sonra bir kez daha Mısır'a geliyor

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni- Kahire

Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin, 9-10 Şubat tarihleri arasında Mısır’ı ziyaret edecek. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi ve Putin başkent Kahire’de bir araya gelecek.

İki ülke liderleri ve heyetleri arasındaki görüşmede Irak, Suriye ve Libya’nın yanı sıra Filistin – İsrail ilişkileri ve barış görüşmeleri gibi bir çok maddenin gündeme geleceği belirtiliyor.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi de görüşülecek konular arasında yer alıyor. Mısır’ın Rusya’dan buğday ithalat miktarını artırmayı talep edeceği öngörülüyor. Moskova’nın tahıl ihracatını azaltması kararından Mısır ciddi oranda etkilenmişti. Mısır buğday ithalatı bakımından dünyada birinci sırada yer alan Mısır, Rusya’dan ise en fazla buğday ithal eden ikinci ülke durumunda.

2005 yılında Mübarek zamanında Mısır’a resmi bir ziyaret düzenleyen Putin için Rus medyası,  “firavunların lanetinden korkmuyor” şeklinde yorum yapmıştı. Geçen sene ise Sisi Cumhurbaşkanlığına aday olmadan önce Rusya’yı ziyaret ederek Soçi’de Putin ile bir araya gelmiş, Putin'den destek almıştı

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?