Putin, Esad'dan istifa istemiş

Financal Times'ın üst düzey Rus ve Avrupalı yetkililere dayandırdığı habere göre, Putin mevkidaşı Esad'ın istifa etmesini istemiş

Putin, Esad'dan istifa istemiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Financal Times gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin'in Rusya Askeri İstihbarat Teşkilatı (GRU) Başkanı İgor Sergun'u ölümünden bir hafta önce Esad'a istifasını sunması için Suriye'ye gönderdiğini bildirdi.

Gazetede yer alan haberde Suriye Devlet Başkanı Esad'ın kendisinin olmadan, Rusya ve Suriye arasında iyi bir ilişkinin olmayacağını bildirerek, Putin'in bu teklifini reddetti.

Üst düzey bir Avrupalı yetkilinin Financal Times'a verdiği demeçte, "Putin, Suriye ile ilgili sorunlardan dolayı Suriye rejiminin kaputunun altına bir göz attı. Ve Putin Esad için pazarlık yapmanın, onun için daha fazla masraflı olacağını gördü" ifadelerini kullandı.

İsmi verilmeyen yetkili Rus yetkili "Esad'ın istifasının çözümün bir parçası olduğu ve bizim bu noktada durmamız rağmen henüz böyle bir kararın almadık" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Esad'la görüşmek için Suriye'ye giden İstihbarat Başkanı İgor Sergun şüpheli bir şekilde ölmüştü. Sergun'un Rus genelkurmayı'nın karakutusu olarak ifade ediliyor.

Financal Times'ın haberi ile ilgili açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, istihbarat başkanı İgor Sergun'un ölmeden önce Esad'dan görevini bırakmasını istediği yönündeki iddiaları reddetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 17:10
banner53
YORUM EKLE

banner39