banner39

Putin Halep'te fırsat mı gördü?

David Hearst, Putin'in Halep saldırılarının arkasında Rus liderin bölgede bir fırsat görmesinin yattığını savunuyor...

Ortadoğu 10.10.2016, 16:10 10.10.2016, 16:10
Putin Halep'te fırsat mı gördü?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Vladimir Putin liderliğindeki Rusya'nın Suriye'de Beşar Esad'ın yanında yer alıp hava saldırılarına katılma kararının üzerinde bir yıldan fazla zaman geçti. Bu süre zarfında Rusya, Halep başta olmak üzere birçok yerde muhaliflerin kontrolündeki bölgelere saldırılar düzenledi.

Middle East Eye yazarı David Hearst, son yazısında Rusya'nın Halep saldırılarını ele aldı. Hearst, "Halep'te katliam için doğru zaman mı" başlıklı yazıısında Putin'i fırsatçı olarak nitelendirerek "Putin, aynı Ukrayna’da yaptığı gibi, Halep’i ve 5.5 yıldır devam eden savaşı bitirmek için bir fırsat gördü. Ya da öyle olduğunu düşünüyor…" diyor.

Halep ve Çeçenistan'da Grozni'yi de mukayese eden Hearst, yazısında şu ifadeleri kullanıyor:

"1994 ve 2000 yıllarında Grozny’nin bombalanmasına şahit olanlar için Halep’in doğusundan gelen fotoğraflar yeni manzaralar sunmuyor. Termobarik bombaların ve fosfor bombasının kullanılması, “çift vuruşlu” saldırılar, inkârı mümkün milisler; hastanelerin, pazar yerlerinin, camilerin ve sivillerin savaş zamanı toplandığı her yerin hedef alınması… Bunların hepsi Rusya’nın daha önce Çeçenistan’da denediği şeyler."

DAVID HEARST'İN YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?