banner39

banner35

Putin'in Suudi Arabistan ve BAE ziyaretleri arasındaki çarpıcı fark

Hafta başında iki komşu Orta Doğu ülkesini ziyaret eden Rus lider Putin'i takip eden özel muhabir fark ve ayrıntılara dikkat çekti

Ortadoğu 17.10.2019, 14:09 17.10.2019, 15:09
Putin'in Suudi Arabistan ve BAE ziyaretleri arasındaki çarpıcı fark

15 Ekim tarihinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Birleşik Arap Emirlikleri'ne gitti. Kommersant’ın özel muhabiri Andrei Kolesnikov, Vladimir Putin'in Suudi Arabistan ve BAE ziyaretleri arasındaki çarpıcı farkı analiz etti.

Vladimir Putin'in Abu Dabi'ye gelişi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Suudi Arabistan'dan farklı olduğu gibi Riyad'a gelmesinden de farklıydı. 

İlk olarak, Abu Dabi Başkanlık Sarayı. Geniş ve doğaüstü güzellik ve pahalı bir gösteriş içeriyordu. Lapis Lazuli ve Ural jasper taşları ile döşenmiş zeminler dikkatleri çekti.

Ve en önemlisi - Abu Dabi'deki cumhurbaşkanlığı sarayının topraklarında sigara içmek yasak ve Rus delegasyonunun bazı üyeleri bence ölüm acısı çekti. Riyad'daki sarayın duman dolu koridorları ve özel nikoti odalarından (20. yüzyılın sonlarında Kremlin'de bile böyle sigara içmediler) epey farklı bir ortamdı.

Ama yine de biraz garip şeyler var elbette, Abu Dabi'nin Kraliyet Prensi Mohammed bin Zayed Al Nahyan'ın havaalanında Vladimir Putin'i karşılaması çok hoş bir şey (her şeyden önce Vladimir Putin için hoş oldu). Ancak bundan hemen sonra, Rusya cumhurbaşkanının otomobillerini sollamak için helikoptere binmek ve cumhurbaşkanlığı sarayının verandasında hiç bir şey olmamış gibi tekrar bir karşılama töreni düzenlemeye gerek var mıydı? 

Tabii ki herkes, Mercedes’te bulunan Rus “DPS” kitabındaki yazıları şaşırdı.

Rusya Devlet Başkanı'nı saraya girene kadar trafik polisleri araca eskortluk etti. Aslında, Rus trafik polisi yurtdışındaki seyahatlerinde Vladimir Putin'e eşlik etmiyor. Peki, neden bu seyahatte eşlik ettiler bilinmiyor. Bunun Veliaht prensin iyi niyetli bir jestinden başka bir şey olmadığı varsayılıyor. Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri, araçlarının birçoğunu Rusların aşina olduğu renk ve harflerle boyadı. Bu şaşırtıcı görünüyordu, ama onlar için değildi: hem doğal Arap sadeliği hem de doğal Arap kurnazlığı yapılmış oldu. Onlar Vladimir Putin'in kendini evde hissetmesini istedi.

Vladimir Putin neyle ve kiminle Suudi Arabistan'a geldi?

Konvoy havaalanından çok yavaşça hareket etti. Cumhurbaşkanlığı sarayı bölgesinde, Rus zırhlı limuzini Aurus'un hızı, Rusya cumhurbaşkanının arabasını sıkıca sarmış olan Arap olduklarından şüphelenilen kılıç kuşanmış binicilerin sürdüğü atların hızı ile aynıydı.

Konvoyu Rus bayrağı renkleri ile gösteri yapan özel uçaklar takip etti.

Suudi Arabistan'daki karşılama törenindeki saygıyla BAE arasında büyük fark vardı. Rusya Federasyonu marşı da önceki gün Suudi Arabistan'da yaşadığı şaşkınlığı yaşatmayacak şekilde daha anlaşılır bir şekilde çalındı.

Ayrıca, BAE Suudi Arabistan'ın sahip olamayacağı bir şey ile ortaya çıktı. Yani, Vladimir Putin'i Birleşik Arap Emirlikleri'ne ziyaret etmeden birkaç gün önce özel olarak uzaydan dönen astronot Khazaa al-Mansouri'den bahsediyoruz. Astronot törenin bir parçası olarak, Kraliçe Prensi ve Rusya Devlet Başkanı ile görüştürüldü. Astronot törenin bir parçası olarak . Ve bu da elbette bir işaretti.

Törenin yapıldığı devasa salonda, Rus Doğrudan Yatırım Fonu'nun (RDIF) başarılarının bir sergisi yapıldı.

Vladimir Putin’in ziyareti sırasında Rusya ve Suudi Arabistan’da neler anlaştılar?

Suudi Arabistan'dakilerin aksine dar bir kompozisyondaki müzakereler uzundu. Suudi Arabistan'a yapılan ziyaretin milyarlarca dolarlık anlaşma imzalama uğruna en küçük detayına kadar hazırlanıldığı açıklandı. Abu Dabi'de Veliaht prens, Vladimir Putin'e hitap etti: “Moskova'daki son toplantıdan sonra bir yıldan fazla bir süre geçti, sizi gördüğüme sevindim!” Rusya'yı ikinci evim olarak görüyorum ve sıcak bir karşılama için tekrar teşekkür etmek istiyorum!. Birleşik Arap Emirlikleri'nden Uluslararası Uzay İstasyonu'na ilk astronotu göndermek, tarihi bir başarı ve devletimizin kurucusu Şeyh Zayed'in uzun zamandır süren hayalinin gerçekleşmesiydi” dedi.

Moskova ile Riyad arasındaki ilişkilerin iniş ve çıkışları

Birleşik Arap Emirlikleri uzay araştırmalarında bütün komşularına fark atmış olduğunu düşünüyor. Doğru, Suudi astronot Sultan bin Salman Al Saud, 1985 yılında Amerikan keşif mekiği ile uzaya gitti. Suudi astronot 7 gün 1 saat 38 dakika uzayda kaldı ve Abudabi astronotu 7 gün 21 saat 1 dakika.

Vladimir Putin yaptığı açıklamada, “Geçen yıl Rusya'dan BAE'ye turist akışında yüzde 23 artış olduğunu dile getirdi. Rusya Merkez Bankası’nın tahminlerine göre, turistlerimiz Emirates’te 1.3 milyar dolardan fazla harcadı" dedi. Bu yılın şubat ayında vizelerin de iptal edildiğini hatırlattı.

Birden fazla insana hediye vermek zor olabilir - birini diğerine 'daha fazla' sevgiyle göstererek nasıl rahatsız edilemez? Putin ard arda ziyaret ettiği iki komşu ülke liderlerine de aynı hediyeyi vererek bu sorunu aştı.

Vladimir Putin prens Nahyan'a akdoğan- ak sungur kuşu hediye etti. 

Yırtıcı kuş, Putin tarafından Suudi Kral Salman'a verilenle aynı cinsdi.

Putin, kraliyet ailesinin ikametgahı olarak kullanılan, parlak bir Emirati sarayı modeli hediye aldı.

Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan'ın üçüncü devlet başkanı Ramzan Kadirov da Putin'e bu ziyaretinde eşlik etti.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?