banner39

Putin'den Irak, Şam, Kürt eksenli İŞİD planı

Katar'da bir araya gelen ve IŞİD'e karşı mücadele yolları arayan ABD, AB ve Arap ülkelerine Rusya'dan çözüm önerileri geldi. Rusya'nın önerisinde Esad öne çıkarken, muhalifler yok sayılıyor

Ortadoğu 05.08.2015, 10:25 05.08.2015, 11:09
Putin'den Irak, Şam, Kürt eksenli İŞİD planı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov aracılıyla ABD ile Arap ülkelerine kendi IŞİD mücadele planını iletti. Lavrov’un duyurduğu Putin planına göre; IŞİD karşıtı ittifakın bel kemiği Bağdat, Esad yönetimi ve Kürt güçleri uluslararası destekle ittifak kurmalı.
 
Katar’da dün Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hazırladığı planı ilk kez açıklayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, IŞİD’le mücadelede yeni bir uluslararası koalisyon kurulmasını önerdi.

PLANDA MUHALİFLER YOK

Putin’in planına göre Suriye ve Irak orduları ile Kürt güçleri ve diğer bölge ülkelerinin dahil olduğu yeni bir koalisyon oluşturulması gerekiyor. Kommersant’ın haberine göre, Bağdat ve Şam hükümetleri ile Kürt güçleri yeni koalisyonun temeli olacak. Putin'in planında muhalifler ise yer almıyor.
 
Moskova yönetimi, Beşar Esad’ın istifası ve silahlı muhalif gruplara hava desteği verilmesini isteyen ABD ve Arap ülkelerinin pozisyonunu sert bir şekilde eleştiriyor.
 
Moskova’ya göre IŞİD’le mücadelede ilerleme sağlayamayan koalisyon güçlerinin Suriyeli muhalif güçlere hava desteği verilmesi “ölümcül bir hata” olabilir.
 
BM'YE DAYANIŞMA ŞARTI
 
Moskova, yeni oluşturulacak gücün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına dayanmasını şart koşuyor.
 
Doha’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, Suriye’ye dışarıdan müdahalelerin bir an önce sona ermesi gerektiği çağrısında bulundu.
 
Rus Bakan, “Cenevre Mutabakatı çerçevesinde Suriye’ye dışarıdan müdahale sona ermek zorunda. Suriye’de taraflar müzakere masasına oturmalı. Karşılıklı kabul edilebilir ve barışçıl siyasi yolla anlaşma sağlamaları gerekiyor” dedi.
 
Kommersant, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Haziran ayında Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le görüşmesinde “terörle mücadelede bölgedeki tüm ülkelerin güçlerini birleştirmesi gerektiği, zor olan bu durumun gerçekleşmesi için Rusya’nın elinden geleni yapacağı” yönündeki açıklamalarına dikkat çekti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?