banner39

Putin'in Kahire gündemi silah satışı

Putin'ini Mısır ziyaretinde 3 milyar dolarlık silah anlaşması imzalanması öngörülüyor. Silahların finansmanını ise BAE karşılayacak...

Ortadoğu 10.02.2015, 13:10 10.02.2015, 14:08
Putin'in Kahire gündemi silah satışı

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Rusya Devlet Başkanı Putin, Mısır temaslarını sürdürüyor. Görüşmelerde ikili ilişkiler, bölgesel konular ve Mısır’ın Rusya’dan almayı planladığı silahlar gibi farklı konular masaya yatırılıyor.

Ziyaret çerçevesinde Mısırlı ile Rus yetkililerin 3 milyar dolarlık silah anlaşmasına imza koyması bekleniyor. Mısır’ın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar nedeniyle silah anlaşmasının finansmanının Birleşik Arap Emirlikleri tarafından karşılanacağı belirtildi. Özellikle savaş uçakları ve helikopterlerinin Rusya’dan ithal edileceği tahmin ediliyor.

Mısırlı uzmanlar Mısır ordusunun silahlarının Amerikan yapımı olduğunu, sistemi kısa vadede değiştirmenin mümkün olmayacağını ifade ediyor. Bu nedenle daha çok silah sistemini tamamen etkileyecek yeni sınıf silahların alınmasının gündemde olmadığı belirtiliyor.

Mısır’ın Rusya’dan buğday ve kereste gibi farklı ithalat kalemlerinin yanı sıra enerji ve nükleer santral konularının da taraflar arasında görüşüleceği kulislere yansıyan haberler arasında yer alıyor.

Putin’i ve yanındaki heyeti Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi havaalanında karşıladı. Resmi güzargah olarak kabul edilen Salah Salim Caddesi Putin posterleri ile süslendi. Posterlerin altına Arapça ve Rusça olarak “hoşgeldin” yazıldı.

Putin’in heyetinde dışişleri, enerji, kalkınma, ticaret, ekonomi ve sanayi bakanlarının yanı sıra işadamları da yer alıyor. Ziyaretin ardından iki ülke arasındaki ticaret hacminin artacağı öngörülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?