banner15

Putin'in Tahran ziyareti bir başlangıç mı?

Putin’in Tahran’a ziyareti, bölgede yeni bir jeostratejik güç dengesinin oluşması için nihai bir başlangıcı işaret ediyor

Putin'in Tahran ziyareti bir başlangıç mı?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün İran'a gidiyor. Putin burada  Gaz İhracatçısı Ülkeler Forumu’na katılacak ancak ajandasında muhakkak diğer meseleler de var. Rus lider, İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşecek.

Putin, İran’a en son 2007 yılında, dünyanın durumu bugünkünden çok daha farklı iken gitmişti. O zamanlar, ne 2009 yılında başlayan Yeşil Hareket İslami Cumhuriyetleri bu şekilde sarsmış, ne de 2011 yılında Arap Baharı’nda olduğu gibi, Arap rejimlerine karşı ayaklanmalar ortaya çıkıp bir umut ışığı yakmamıştı. Rusya o dönem bölgesel ve küresel bir öneme de sahip değildi. Bugün ise artık Putin’in bölgedeki önemli bir aktörmüş gibi davranmasına gerek yok, çünkü zaten önemli bir aktör haline geldi.

Putin’in İran’a büyük bir “ayı sarılması” vermesini, bundan önceki adımlarıyla birlikte inceleyince, Rusya’nın artık bölgede pasif bir oyuncu olmadığı gözler önüne seriliyor. Ekim ayının sonlarında, Viyana’da, Suriye’deki tüm büyük paydaşlar (Suriyeliler hariç) bir araya geldiğinde, Putin masada İran için de bir sandalye ayarladı.

Hamid Dabashi'nin Rusya'nın bölgedeki etkinliğini ele aldığı makalesi için TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 16:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35