PYD, Afrin'deki çiftçilerin ürünlerine göz dikti

PKK/PYD, işgal altında tuttuğu Afrin'de zeytinyağı üreticilerine baskı yaparak ürünlerini yarı fiyatına satın alıyor

PYD, Afrin'deki çiftçilerin ürünlerine göz dikti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK/PYD, Suriye'nin Halep ilinin kuzeyinde zeytin ve zeytinyağı üretimi ile ünlü Afrin ilçesindeki çiftçilere baskı yaparak ürünlerini piyasanın yaklaşık yarı fiyatına ellerinden alıyor.

Afrin'deki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, PKK/PYD, ilçede geçimini zeytincilikten sağlayan çiftçilere baskı yaparak, zeytinyağlarını örgüte yakınlığıyla bilinen tüccarlara piyasa fiyatının yaklaşık yarısına satmaya zorluyor.

Bu durumu fırsata çeviren tüccarlar, piyasa değeri 30 bin Suriye lirası (273 TL) olan 18 litrelik zeytinyağını 17 bin Suriye lirasına (154 TL) alıp, yaklaşık yüzde yüz karla pazarlıyor.

PKK/PYD tüccarları depoladıkları zeytinyağlarını Afrin ve Beşşar Esad rejiminin kontrolündeki Halep'teki tüccarlara satıyor.

Terör örgütüyle iş yapan tüccarlar, elde ettikleri karın bir bölümünü PKK/PYD elebaşlarına veriyor.

PKK/PYD ÇİFTÇİLERDEN HARAÇ ALIYOR

PKK/PYD, örgüt ve üyelerinin ailelerine destek adı altında belli aralıklarla bölgedeki çiftçilerden , sahip oldukları ağaç sayısına göre 50 bin Suriye lirası (455 TL) ile 3 milyon Suriye lirası (27 bin 273 TL) arasında haraç alıyor.

Suriye'de iç savaşın başlaması ile birlikte bölge halkına baskısını artıran örgütün bu zorbalıkları karşısında, çoğu çiftçi zeytin ağaçlarını çok düşük fiyata örgüt elebaşlarına satmak zorunda kalıyor.

Zeytincilik alanında Suriye'nin en ünlü ilçesi Afrin'de yaklaşık 12 milyon zeytin ağacı bulunuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 12:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35