PYD Ayn'ul İsa'da halkı göçe zorluyor

PYD'nin silahlı kolu YPG'nin Rakka kentinin kuzeyindeki Ayn'ul İsa beldesinin çevresindeki 4 köyden 95 aileyi zorla göç ettirdiği belirtildi.

PYD Ayn'ul İsa'da halkı göçe zorluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de PYD'nin silahlı kolu YPG'nin Rakka kentinin kuzeyindeki Ayn'ul İsa beldesinin çevresindeki 4 köyden 95 aileyi göçe zorladığı bildirildi.

Tel Abyad Meclis Üyesi ve Yerel Belgelendirme Komitesi üyesi Ahmed el-Hac Salih, AA muhabirine yaptığı açıklamada, YPG'nin Rakka'da, Ayn'u İsa beldesinin kuzeyindeki Mebuce'de 49, Kecel'de 27 ve Muhtara köylerinde 19 aileyi göç ettirdiğini söyledi.

Bölgeye insan hakları savunucuları ile bağımsız gözlemcilerin gönderilmesini isteyen Salih, "YPGRakka'nın kuzeyinde halkı tehcire devam ediyor. Biz tarafsız kuruluşlardan bölgeye gözlemci ve insan hakları savuncularının bir an önce gönderilmesini istiyoruz. PYD, bölgede bir çok hak ihlali yaptı ve buna da devam ediyor" dedi.

Bu arada, bölgedeki yerel aktivistler de PYD mensuplarının insan hakları ihlallerine devam ettiğini, Türkmen ve Arapları evlerinden ve köylerinden ederek, göçe zorladığını doğruladı.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 23:25
banner53
YORUM EKLE

banner39