banner39

PYD buğday tarlalarını niye yakıyor ?

Suriye'de çiftçiler biran önce sağ salim mahsülü satmayı ve geçtiğimiz günlerde başlayan arazi yangınlarından mahsullerini kurtarmayı umuyor. Buğday'ın ise iki alıcısı var Esed ve YPG

Ortadoğu 13.06.2019, 12:47 13.06.2019, 13:06
PYD buğday tarlalarını niye yakıyor ?

Suriye'de Esed rejimi ile PKK/YPG arasında siyasi çatışmaların bir diğer ayağı da temel ihtiyaç malzemeleri üzerinden devam ediyor.

Buğday hasadı yaklaştıkça terörist grup YPG/PKK yandaşlarının hayati öneme sahip temel gıda maddesi üzerinde çiftçi üzerindeki baskısı her geçen gün artıyor.

Terör örgütü PYD'nin (PKK'nın Suriye yapılanması YPG ve PYD) kontrolünde olan Haseke, Suriye’nin buğday ambarı olarak biliniyor. Haseke çiftçileri ise hem Esed rejimi hem  PYD arasında kalmış durumda.

Buğday hasadından para kazanmayı bekleyen yerel halk öfkeli PYD üyelerinin tarlalarını ateşe vermesi ile de mücadele ediyor.

Nisan’da Suriye Halk Meclisi, Haseke merkezli tahıl ticareti, depolaması ve işlemi için genel kurul oluşturulması tasarısını kabul etti. Hükümet, yerel düzeyde buğday alımı için 1 milyar dolar tahsis etti. 1 kilogram buğdayın fiyatını 175 Suriye lirasından 185 Suriye lirasına çıkardı. Çiftçilerin mahsulü Şam’a satmasının engellenmesi için PYD üyeleri buğdaya verdikleri rakamı 150 Suriye lirasından 160 Suriye lirasına  çıkardı. 

Çiftçiler bir an önce sağ salim mahsülü satmayı ve geçtiğimiz günlerde başlayan arazi yangınlarından mahsullerini kurtarmayı umuyor. 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?