banner39

PYD, El-Bab için atağa geçti

PYD'nin El-Bab'a doğru 7 köyü ele geçirdiği öğrenildi.

Ortadoğu 16.11.2016, 20:19 16.11.2016, 22:10
PYD, El-Bab için atağa geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin tüm tepkilerine rağmen Fırat'ın doğusuna çekilmeyen PKK'nın Suriye kolu PYD, El-Bab'a doğru ilerleyeme başladı.

Suriyeli kaynaklardan alınan bilgiye göre, Münbiç bölgesinden El-Bab'a doğru operasyon başlatan PYD güçleri 7 köyü ele geçirdi.

ABD Başkanı Obama'nın DEAŞ'la mücadele özel temsilcisi Brett McGurk'ın PYD'nin Fırat'ın doğusuna çekileceğini duyurmuştu.

Brett McGurk, Twitter hesabından yayınladığı mesajda "Dönüm noktası: Bütün YPG güçleri, IŞİD'den sonra güvenliğini sağlamaları için eğitimlerini tamamladıktan sonra Münbiç'ten ayrılıp Fırat'ın doğusuna dönecek" ifadelerini kullanmıştı.

3 NOKTADAN SEVKİYAT

ABD'nin PYD ile birlikte ilan ettiği Rakka operasyonu sürecinde doğuda bulunan Rakka yerine Afrin'deki askeri mevzilere silah sevkiyatı yaptığı iddia edilmişti. Amerika'nın havadan helikopter aracılığı ile Tefer Cenne, Mabatlı, Meydanki ve Mınnag ta bulunan PYD üstlerine uçaksavar, yarı otomatik piyade silahı, farklı ölçeklerde mayın ve cephane sevk ettiği de ifade edilmişti.

SİLAH AZEZ'DEN GİDİYOR

Yenişafak gazetesi geçtiğimiz günlerde, Afrin'in sınır köylerinden Kastel Cundur'dan açılan dev tünel vasıtası ile Türkiye Afrin arasında silah ve insan kaçakçılığı yapıldığı bilgisine ulaşmıştı. Kuzey'i Türkiye sınırı olan ve batı güney ve doğu yönünden kuşatma halinde olan Azez'e 3 yılı aşkın süredir Öncüpınar Sınır Kapısını işleten Ali Sucu isimli ve 80 kişilik örgütünün PYD'nin en büyük silah tedarikçisi olduğu muhaliflerin iddiaları arasındaydı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?