banner15

PYD, El-Parti'nin ofisine baskın düzenledi iddiası

Suriye'nin kuzeyindeki Derik ilçesinde öğle saatlerinde meydana gelen ve 3 kişinin öldüğü patlamadan sonra PYD'ye bağlı silahlı güçlerin, El-Parti'nin ofisine baskın düzenlediği bildirildi

PYD, El-Parti'nin ofisine baskın düzenledi iddiası

Suriye'nin kuzeyinde bulunan Derik ilçesinde öğle saatlerinde meydana gelen ve 3 kişinin öldüğü patlamadan sonra Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) bağlı silahlı güçlerin, Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nin (El-Parti) ofisine baskın düzenlediği bildirildi. El-Parti Sözcüsü Nuri Brimo, "Derik ofisimizde 10'dan fazla üyemiz PYD güçleri tarafından gözaltına alındı" dedi. 

Derik'te PYD ile partileri arasında yaşanan gerginliği AA muhabirine anlatan El-Parti Sözcüsü Brimo, yapılan baskının Cenevre-2'ye misilleme olduğunu belirterek "Salı gününden bu yana partimize yönelik tacizler devam etmekteydi. Salı akşamı saat 22.30 civarlarında ofisimizin bulunduğu caddeden geçen kimliği belirsiz bir kişi ateş açarak kaçtı. Bu bir uyarı mesajı anlamı taşıyordu" şeklinde konuştu.

Brimo, Derik'te mayın yüklü araçla PYD merkezine yapılan ve 3 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı saldırının kendilerine mal edilmeye çalışıldığını ifade ederek, "Patlamanın Esed rejimi tarafından yapılmış olması kuvvetle muhtemeldir. PYD güçleri, bu patlamayı bahane ederek ofisimize saldırdı ve 10'dan fazla parti mensubumuzu gözaltına aldı. PYD bunu hep yapıyor. Bir kaç ay önce Afrin patlamalarında da bürolarımıza saldırmış ve onlarca arkadaşımızı gözaltına almıştı. Son olarak Erbil'de vardığımız anlaşma kapsamında sınır kapıları açılacak ve arkadaşlarımız serbest bırakılacaklardı. Ancak PYD sözünü tutmadı ve 5 arkadaşımız halen ellerinde tutuklu" değerlendirmesinde bulundu.

Cenevre-2 Konferansı'na El-Parti olarak katılım gösterdiklerinden dolayı PYD'nin hazımsızlığıyla karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Brimo, "Suriye muhalefetiyle birlikte Cenevre-2'ye katıldık, ancak PYD katılmadı ve bizim de katılmamamız gerektiğini söyledi. Oysa, Kürtler ayrı bir liste olarak davet edilmediği taktirde Suriye muhalefetiyle birlikte katılma kararı almıştık. Ancak PYD buna da uymadı" ifadelerini kullandı.

PYD'nin yapılan hiçbir anlaşmaya sadık kalmadığını ve her seferinde işine geldiği gibi hareket ettiğini aktaran Brimo şunları kaydetti: 

"Kürt partileri olarak Suriye muhalefetinden bir parça olmaya karar verdiğimizde PYD'yi davet ettik, gelmedi. Mesut Barzani'nin gözetiminde gerçekleşen "Erbil Anlaşması'nı" imzaladık. PYD buna uymadı. Son olarak yine "2. Erbil Anlaşması'nı" yaptık, PYD ona da bağlı kalmadı. Cenevre-2'nin başladığı bir esnada geçici yönetim ilan etti. Sesimizi bastırmak ve bizi boşa çıkarmak için de saldırıları bir şekilde bize yıkmaya çalışıyor. Bu, PYD'nin siyaseti haline gelmiş bir vakıadır. Fırsatını bulduğunda üyelerimize saldırıyor, gözaltına alıyor ve tutukluyor. Sıkıştığında da anlaşma yapma yoluna gidiyor."

AA

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 21:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35