banner15

'PYD, Esad Rejimi'nin vekilliğini üstleniyor'

ENKS Başkanı Bıro, "Esed Rejimi'nin yarım asırdır, PYD'nin ise son 6 yılda halkımıza dayattığı uygulamaları kınamak için bu gösteriyi düzenledik. PYD, Esed Rejimi'nin Suriye'nin Kürt bölgelerindeki vekilliğini üstleniyor" dedi

'PYD, Esad Rejimi'nin vekilliğini üstleniyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentindeki Birlemiş Milletler (BM) ofisi önünde bir araya gelen Suriyeli Kürtler, PYD/PKK'nın Suriye'nin kuzeyindeki dayatmaları ve insan hakları ihlallerini protesto etti.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) tarafından organize edilen gösteriye Erbil kent merkezi ve sığınmacı kamplarında ikamet eden Suriyeli Kürtler, ENKS çatısı altında yer alan siyasi partiler ve STK temsilcileri katıldı.

BM ofisinde bir araya gelen göstericiler ellerinde, PYD tarafından haksız yere zindanlara atılıp hayatını kaybedenler ve işkence görenlerin fotoğraflarıyla, örgütü lanetleyen pankartlar taşıdı. Bazı göstericiler ise ellerine zincir sararak, IKBY bayrağını taşıdı.

PYD, ESAD REJİMİ'NİN KÜRT BÖLGELERİNDEKİ VEKİLLİĞİNİ ÜSTLENİYOR

Göstericiler adına bir basın açıklaması düzenleyen ENKS Başkanı İbrahim Bıro, "Esed Rejimi'nin yarım asırdır, PYD'nin ise son 6 yılda halkımıza dayattığı uygulamaları kınamak için bu gösteriyi düzenledik. PYD, Esed Rejimi'nin Suriye'nin Kürt bölgelerindeki vekilliğini üstleniyor. Örgüt mesnetsiz dayatmalarıyla insan hakları ve değerlerini ayaklar altına alıyor." dedi.

BM'nin önünde bir araya gelmelerinin nedenine de değinen Bıro, "BM yetkililerinin PYD üzerinde baskı kurmasını istiyoruz. Bu yüzden örgüt tarafından işlenen suçların listesini kendilerine teslim ettik." diye konuştu.

Erbil Temsilcisi Halid Ali ise ENKS tarafından hazırlanan PYD ihlallerinin yer aldığı detaylı bir beyannamenin BM ofisi yetkililerine teslim edildiğini aktararak, "PYD ve Esed Rejimi'nin 2011 yılından bu yana halkımıza karşı işledikleri suçlar, öldürülen şahsiyetler ve zindanlarda tutulan kişilerin bilgileriyle 18 yaşından küçük kaçırılan çocukların akıbetine dair beyannameyi kendilerine teslim ettik." diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 16:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48