banner39

PYD hem Peşmerge'ye hem ÖSO'ya mesafeli

PYD lideri Salih Müslim, Kobani'de Peşmerge'den ziyade silaha ihtiyaçlarının olduğunu belirterek ÖSO konusuna da "Henüz anlaşma yok" dedi

Ortadoğu 24.10.2014, 17:14 24.10.2014, 17:14
PYD hem Peşmerge'ye hem ÖSO'ya mesafeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PYD Lideri Salih Müslim, Peşmergelerin Kobani'ye geçişi ile ilgili bir kez daha "Savaşçıdan çok silaha ihtiyaç var" diyerek "Politik olarak bu zaten kabul edilmişti. Şimdi de YPG kurmayları ile Peşmerge kurmayları arasında bu teknik bakımdan ayarlamaları yapılıyor. Bu ayarlamalardan dolayı şimdiye dek geçiş sağlanamadı ama her an sağlanabilir." şeklinde konuştu.

Kanal 24'ten Saadet Oruç'a konuşan PYD Lideri Müslim, bir kez daha Peşmerge ya da ÖSO'nun Kobani'ye gelişinden yana olmadıklarını şu sözlerle ifade etti:

Orada savaşçılara pek ihtiyaç yok. Oradaki insanlar kendilerini savunuyorlar. İhtiyaç duyulan şey nitelikli silah (anti tank, anti zırhlı araçlar) ve onu kullanabilecek kişilerdir.. Geçecek peşmergeler de ona göre ayarlanacaktır. Nitelikli silaha göre, bu sayı az da olabilir.

Salih Müslim, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bin 300 ÖSO mensubu Kobani'ye geçecek. PYD bunu kabul etti" şeklindeki açıklamasının aksine, "Bu konuda bir bilgimiz yok" dedi.

Müslim, ÖSO ile ilgili "Kimse bize birşey söylemedi ve danışmadı ama Özgür Suriye Ordusu ile daha önceden de anlaşmalar vardı. Fırat Furkanı diye bir anlaşma vardı mesela orada Özgür Suriye Ordusundan da birçok grup vardı.

Anlaşmalar vardır yani ve bu gruplar ÖSO'nun fraksiyonlarıdır. YPG ile de anlaşma yapmışlardır. Bunlar hem Kürt Demokratik haklarını tanıyorlar hem de Seküler yani laiktirler. Özgür Suriye Ordusu böyle olursa biz tabi ki varız. Dün yapılan açıklamalar da bizim dışımızdadır." diye konuştu.
 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?