banner39

PYD katliam var dediği köye gazeteci almıyor

PYD, El Nusra'nın Kürtleri katlettiğini iddia ettiği köye Rudaw Gazetesi muhabirlerininin girişine izin vermedi

Ortadoğu 10.08.2013, 16:21 10.08.2013, 16:30
PYD katliam var dediği köye gazeteci almıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PYD, Kürtlerin katledildiğini iddia ettiği köylere gazetecilerin girmesine izin vermedi.

Kuzey Irak merkezli Rudaw gazetesinin muhabirleri, PKK'ya yakın internet sitelerinin Özgür Suriye Ordusu ve El Nusra'nın Kürtleri katlettiğini iddia ettiği köylere girmek istedi. Ancak PYD, gazetecilerin bu köylere geçmesi için örgütün Ronahi isimli televizyon kanalından izin almaları gerektiğini gerekçe gösterdi.

Irak Kürdistan Bölgesel Kürt yönetimine yakınlığıyla bilinen Rudaw'dan yapılan açıklamada, muhabirlerinin PKK tarafından iddia edilen katliamı çekmek için Tileran ve Tilhasilê köylerine PYD tarafından sokulmadığı belirtildi. Açıklamada, muhabirlerin Suriye Yüksek Kürt Konseyi'nden izin alarak Afrin'e yakın iki köye gittiğini, ancak köyün girişinde PYD'nin silahlı elemanları tarafından engellendiği belirtildi. Rudaw yaptığı açıklamasında, "Bu ilk değil, defalarca aynı durumu yaşadık. PYD, gazetecilerin bölgede yaşanan sorunları yakından aktarmasına sürekli engel oluyor. Rudaw tutumu belli ve bağımsızdır." ifadelerine yer verdi.

PYD'nin gazetecilere izin vermemesi ve örgüte yakınlığı ile bilinen internet sitelerinin yaptığı haberlerin gerçek olup olmadığı tartışma konusu oldu.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?