PYD lideri: Suriye'yi rahat bırakın !

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Suriye'ye yapılması planlanan askeri müdahaleye karşı çıkarak, aralarında Türkiye'nin de olduğu bazı ülkelerin Suriye'yi rahat bırakmasını istedi

PYD lideri: Suriye'yi rahat bırakın !

Suriye'deki Kürt Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, Suriye'ye askeri bir müdahaleyi iyi bir çözüm olarak görmediğini bildirirken, "Rusya, İran, Türkiye, Katar ve diğer dış güçler Suriye'yi rahat bırakırsa, sorun bir ay içinde çözülür" iddiasında bulundu.

"ASKERİ MÜDAHALE SURİYE'Yİ YERLE BİR EDER"

Alman Deutsche Welle televizyonunun sorularını cevaplayan Müslim, Suriye'deki rejimin elinde, her an kullanabileceği kimyasal silahlar bulunduğunu anlatırken, "Bu kimyasal silahları imha etmek imkansız. Dışarıdan askeri bir operasyonla da mümkün değil bu. Bu yüzden askeri bir müdahaleye kesinlikle karşıyız. Zira böyle bir müdahale tüm Suriye'yi yerle bir eder. Ayrıca kimyasal silahların El Nusra Cephesi gibi teröristlerin eline geçmesinden ya da geçmiş olmasından da endişeliyiz" dedi.

"DIŞ GÜÇLER TİMSAH GÖZYAŞI DÖKÜYOR"

PYD Eş Başkanı Müslim, Suriye için siyasi bir çözüm yolunun mümkün olduğunu öne sürerken, "Dış güçler timsah gözyaşları döküyorlar ama hiçbir şey yapmıyorlar. Tek çözüm, tüm tarafların sonunda aynı masa etrafında buluşması" iddiasında bulundu. Salih Müslim, Rojava'da aylardan bu yana El Nusra Cephesi ile çatıştıklarını hatırlatarak şöyle dedi:

"Suriye Ulusal Konseyi ve Özgür Suriye Ordusu bölünmüş durumda. Sonuçta tugaylar birbirlerinden bağımsız olarak, başlarına buyruk hareket ediyorlar. Siyasetçilerin ülkedeki savaşçılar üzerinde hiç bir denetimi kalmadı. Ben İstanbul'dayken Türk hükümeti ve Suriye Ulusal Konseyi'nden yetkililer ile temaslarda bulundum. Bu esnada Suriyeli politikacılara gayet açık bir şekilde, eğer bizimle siyasi ilişki kurmak istiyorlarsa Nusra Cephesi'ni kontrol altına almaları gerektiğini söyledim. Bana, 'Bu imkansız, Nusra üzerinde bir kontrolümüz yok' cevabını verdiler."

"BİZE SİLAH GÖNDERİLEBİLİR"

Müslim, Suriye yönetimi ve El Nusra'ya karşı kendilerini korumak zorunda olduklarını, çatıştıkları Özgür Suriye Ordusu çatısı altındaki Nusra Cephesi'nin dolaylı olarak Batı'dan destek aldığını, muhalif güçlere gönderilen silahların karşılarında duran gücün eline geçtiğini savundu. Müslim, "Şu anda silahlarımızı karaborsadan alıyoruz. Avrupa'daki Kürt diasporasından da mali destek görüyoruz. Örneğin birkaç gün önce Berlin'deki bir etkinlikte neredeyse 60 bin Euro topladık. Ayrıca ele geçirilen Esad birliklerinin silahlarını da kullanıyoruz. Tabii ki Batıdan da silah gönderilmesini isteriz ama karşılığında siyasi talepler olmaması şartıyla" dedi.

PKK ile ideolojik açıdan kardeşiz

Salih, PKK'dan askeri yardım alıp almadıklarına dair soru üzerine, "Biz ideolojik açıdan kardeşiz. Fakat PKK'dan yardım almıyoruz. PKK'ya ihtiyacımız da yok, bizim kendi birliklerimiz var ve savaşçı konusunda takviye sorunumuz da yok" diye konuştu.

İBRAHİM GÜÇLÜ: PYD BAAS REJİMİNİN YIKILMASINI İSTEMİYOR

Diğer yandan, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kürt-siyasetçi İbrahim Güçlü, PYD'nin Baas rejiminin yıkılmasını istemediğini söyledi.

Suriyeli Kürtlerin Kuzey Irak'a göçlerini değerlendiren Güçlü, bütün katliamları olduğu gibi, Suriye'deki genel katliamı ve özellikle de son günlerde kimyasal silahlarla gerçekleşen katliamı nefretle kınamak, protesto etmenin bir insanlık görevi ve borcu olduğunu vurguladı.

İbrahim Güçlü, Suriye'de PYD dışındaki Kürt örgütlerinin 2011'de Arap baharıyla birlikte "Baas rejiminin yıkılması, Baas partisinin ve istihbarat örgütlerinin tasfiyesi, devletin demokratik parlamenter sistem şeklinde yeniden yapılandırılması, Kürtlerin de bir millet olarak kendi kendini yönetme hakkı olmak üzere bütün haklarını elde etmesi" stratejisini benimsediğini hatırlattı.

PYD'nin Baas rejiminin yıkılmasını istemediğini ve Baas rejimiyle işbirliği içinde olduğunu anlatan Güçlü, "Böyle de olması da gerekirdi. Çünkü PYD bir rejim partisi olarak PKK ilişkilerinin devamı olarak oluşmuştu. Baas rejimi de PYD ile olan bu ilişkilerini birkaç açıdan değerlendirmeye başladı. Öncelikle PYD'yi silahlandırdı. PYD eliyle Kürtlerin geneli ve Kürt örgütleri üzerinde baskı sağlayarak Kürt muhalefetinin Arap muhalefetiyle birleşmesini engellemek istedi. PYD ile Arap Muhalefeti arasındaki bu çatışma büyük göçün nedenlerinden biri olarak netleşti." dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 12:12
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 8 yıl Önce

pkk dan ve terör guruplarından yardım alır hale geldik. basiretsiz yöneticilerin yapacağı budur

applebloom
applebloom - 8 yıl Önce

kaynaklardan 23 Ağustos'ta Türkiye'nin güney Hatay il ile 20 kamyon sütun her biri 20 ton kapasiteli ve ilerledi bilgi aldı, MİT çalışanları (gizli servis) ve Türk ordusu eşliğinde. Suriye'de İdlip sınırı geçtikten sonra sütunu Cabat-en-Nusra militan grupları karşiladılar.Bir Türk sınırına ifadesiyle Kimyasal silah taşınan üç kamyon. Diğer kamyonlarda ne olduğunu bilmiyordu.Bu kargo sınır kont

banner39