PYD Suriye'de savaştırmak için çocuk kaçırıyor

PKK'nın Suriye uzantısı PYD, 12 yaşlarındaki 6 kız çocuğunu kaçırdı

PYD Suriye'de savaştırmak için çocuk kaçırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK'nın Suriye uzantısı PYD’nin 12 yaşlarındaki 6 kız çocuğunu kaçırdığı belirtilierken çocukların örgüt saflarında savaştırılacağı belirtiliyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, örgüt 4 Mayıs'ta Kamışlı'da dil kursuna giden 2 kız çocuğunu alıkoydu. PYD mensupları, çocukları ilçenin 60 kilometre doğusundaki Tel Berrak beldesinde askeri eğitim kampına götürdü.

Kız çocuklarının duruma tepki gösteren anneleri, PYD'nin yeni topladığı elemanları kaydettiği bir binanın önünde 3 gün oturma eylemi yaptı ancak sonuç alamadı.

Örgüt, 5 Mayıs'ta da Kobani (Ayn el-Arap) kırsalındaki Kork köyünde Y.İ.K'yi, 9 Mayıs'ta Birhati köyünden S.A.Ş, E.Ş. ve beraberlerindeki ismi henüz belirlenemeyen bir arkadaşlarını okullarının önünde bekledikleri sırada kaçırdı.

Kaynaklar, E.Ş'nin babasının, kızını örgütün elinden kurtarmayı başararak yasa dışı yollardan Türkiye'ye gönderdiğini, bunun üzerine PYD'nin babayı Kobani'de hapsettiğini bildirdi.

PYD, uygulamayı eleştiren muhalifleri gözaltı ve tutuklama gibi uygulamalarla sindirmeye çalışırken, uygulamadan kaçmak isteyen çok sayıda gencin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve Türkiye'ye kaçtığı biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 09:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35