banner39

banner35

PYD ve SAK Münbiç'in tamamını aldı

PKK'nın Suriye kolu PYD ve SAK, ABD'nin desteği ile IŞİD'in elindeki Münbiç'in tamamını aldı

Ortadoğu 12.08.2016, 17:56 12.08.2016, 18:44
PYD ve SAK Münbiç'in tamamını aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD destekli Suriye Arap Koalisyonu (SAK) ve PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Halep'in kuzeyinde IŞİD kontrolündeki Münbiç ilçesini ele geçirdi.  

SAK ve PYD, Fırat nehrinin batısında, iki buçuk aydır saldırdığı Münbiç'i IŞİD'den aldı.

IŞİD mensupları, Suriye'nin Halep ilinin kuzeyindeki ilçede, ellerindeki son yerleşim yeri Sirb mahallesinden çekilerek, canlı kalkan olarak kullandıkları 500 kadar sivil ile kuzeyde Türkiye sınırındaki Cerablus ilçesine yöneldi. Kaçmak isteyen bazı sivillere IŞİD mensupları ateş açarken ölü ve yaralı sayısına ilişkin bilgi alınamadı.  

SAK ve PYD operasyonunu destekleyen koalisyon uçakları da ilçeden bir arada çıkan savaşçıları ve sivilleri hedef alırken, saldırıda 20'den fazla kişi öldü. 

SAK ve PYD güçleri, IŞİD kontrolündeki Münbiç'e yönelik operasyonu geçen mayıs ayının sonunda başlatmıştı. Fırat'ın batısından ilerleyerek çok sayıda köyü ve beldeyi ele geçiren gruplar, ilçeyi 2 aydır kuşatma altında tutuyordu.

IŞİD, Suriyeli muhaliflerin elindeki Münbiç ilçesinin denetimini 2014 yılının başında ele geçirmişti.

SAK, PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) çatısı altında yer alıyor. 

ABD yönetimi, Fırat'ın batısındaki Münbiç ilçesinin IŞİD'ten alınmasının ardından operasyonlara katılan PYD mensuplarının burayı terk edeceğine dair Türkiye'ye güvence vermişti. 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?