banner15

PYD'den Suriye'nin kuzeyinde yeni demografik hamle

PYD'nin Suriye'de çeşitli bölgelerde nüfus sayımına gittiği öğrenildi

PYD'den Suriye'nin kuzeyinde yeni demografik hamle

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, Suriye’nin kuzeyinde sözde federasyon ilan ettiği bölgelerde demografik operasyonlarının sonucunu görmek ve bölgede yaşayan farklı etnik yapıdaki insanları fişlemek için ‘nüfus sayımı oyunu’na başvurdu. ABD’nin desteğiyle DAEŞ’ten ele geçirdiği bölgelerden Arap, Türkmen ve hatta muhalif Kürtleri süren, nüfus müdürlüklerini de yakan PYD, gerçekleştireceği ‘nüfus sayımı’ ile yandaşlarının sayısını çok gösterip nihai hedefi olan bağımsızlığın önünü açmak istiyor. Nüfus sayımı sırasında sorulan ‘etnik kökeniniz ne?’ sorusu da fişlemenin, ‘demografik operasyonun’ ve Ekim’de yapılacak ‘bağımsızlık referandumuna hazırlığı’ ispatı olarak görülüyor.

IRK SORUSU

PYD’ye bağlı sözde Kuzey Suriye Demokratik Federalizm Örgütleme Konseyi, örgütün Suriye’nin kuzeyinde ele geçirdiği yerlerde nüfus sayımı gerçekleştirdi. Sayım, dün sabah 9’da başladı ve uluslararası kurumlardan gözlemciler katılmadı. Konsey, ‘etnik köken’in de sorulduğu sayım öncesi şöyle bir açıklama yayınlamıştı: “Sayım,bir toplumsal hizmet projesi olarak toplanacak bilgiler gelecekteki planlamalar için kullanılacaktır. Sayım boyunca işyerleri ve pazarlar kapalı olacak, yurttaşlar evlerinde kalacaktır. Sayım boyunca bölgede güvenliğin sağlanmasında Asayiş ve HPC üyeleri sorumludur”.

PYD’nin, işgal ettiği bölgelerde binlerce sivili zorla göç ettirdiği ve evlerini yıktığı biliniyor. Örgüt, evlerinden çıkmayı kabul etmeyen sivilleri ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarıyla tehdit etmişti. SDG adı altında Fırat’ın batısında da ilerleyen ve sözde kantonları birleştirmek isteyen PYD, bir Arap ve Türkmen bölgesi olan Tel Abyad’da gerçekleştirdiği tehcir politikasını Münbiç’te de uygulamış; işgal ettiği bölgelerde yaptığı gibi köyleri boşaltarak nüfus müdürlüğü binasını yıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2016, 09:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35