banner15

PYD'den yeni özerk bölge sinyali

Federasyon fikrinin blöf olmadığını belirten Salih Müslim, yeni özerk bölgeler kurulacağını söyledi

PYD'den yeni özerk bölge sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Suriye'nin kuzeyinde ilan edilen Kuzey Suriye Federasyonu'nun 'blöf' amacı taşımadığını ve başka özerk bölgelerin de kurulacağını söyledi.

İleri Haber'den Meryem Yıldırım'ın sorularını cevaplayan PYD lideri Salih Müslim, kantonların yönetiminin olduğu gibi kalacağını belirterek, "Başka bölgeler, mesela Şeddadi bölgesinin bir özerk idaresi olur, Tel Abyad ve Şahaba bölgeleri bunlar bir araya gelip bir sistem içerisinde demokratik bir şekilde kalacaklar" diye konuştu.

Suriye’nin kuzeyindeki Rimelan kasabasında Rojava ve Kuzey Suriye Kurucu Meclisi'nin toplanmasının ardından federasyon ilanında anlaşmaya varılmış, iki gün boyunca süren toplantıda Kuzey Suriye Birleşik Demokratik Sistemi metninin kabul edildiği bildirilmişti.

“FEDERASYON İLANI BLÖF DEĞİL”

Federasyon ilanının Cenevre'ye katılmak için bir ‘blöf' olmadığını ifade eden PYD lideri, "Federasyonu tanımayacağız" açıklaması yapan Suriye ve ABD'yi ikna edeceklerini söyledi.

Dört birim şeklinde görevlendirilen 31 kişilik bir komiteyle federasyon yönetiminin şekilleneceğini söyleyen Müslim, federasyonun sadece Kürtlerle sınırlı kalmadığını, farklı etnik grupları da kapsadığını ifade etti.

“TÜRKİYE'NİN DESTEKLEDİĞİ GRUPLAR KÜRTLERLE ÇATIŞIYOR”

Müslim, bölgede IŞİD ve El Nusra ile çatışmaların sürdüğünü kaydederek, cihatçı diye nitelendirdiği grupları Türkiye’nin desteklediği iddiasını tekrarladı.

Müslim, "Türkiye tarafından desteklenen gruplar var. Onlar sanki ateşkes yokmuş gibi atış yapıyorlar. Türkiye tarafından desteklenen cihadi gruplar Halep çevresinde ve Azez'de Kürtlerle çatışıyor" dedi.

"ROJAVA'YI DÜŞMAN GİBİ GÖSTERMEK İSTİYORLAR"

Türk hükümetinin kendilerine bakışını ‘kışkırtıcı' olarak nitelerken, Türkiye'ye karşı yanlış bir davranışta bulunmadıklarını savunan Müslim, şöyle konuştu:

"Türkiye halkının bunu anlaması gerekiyor. Oradaki hükümetin davranışları çok kışkırtıcı. Buna kanmamalarını temenni ediyoruz. Rojava'yı sanki düşmanmış gibi göstermek istiyorlar ama gerçek öyle değil. Rojava hiçbir zaman düşman değildir. Bundan emin olsunlar."

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 10:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48