PYD'nin Cenevre'deki yeri hazırmış

Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Gatilov, PYD'nin görüşmelerin ilk aşamasına davet edilmemesine rağmen Cenevre'de yerinin hazır olduğunu söyledi

PYD'nin Cenevre'deki yeri hazırmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, Cenevre görüşmelerinde Suriye hükümetini temsil edecek heyete Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in başkanlık yapacağını söyledi. Gatilov ayrıca, PYD'nin görüşmelerin ilk aşamasına davet edilmemesine rağmen Cenevre'de yerinin hazır olduğunu savundu.

İnterfax haber ajansına konuşan Gatilov, BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Muallim'i özellikle davet ettiğini kaydetti. PYD'nin cuma günü düzenlenmesi planlanan Cenevre görüşmelerine davet edilmediğini ancak ileride sürece dahil edilebileceklerini söyleyen Gatilov, "Suriye görüşmelerinin ilk aşaması için PYD'ye davetiye gönderilmedi ama de Mistura onlar için yer ayırdı. Bu da PYD'nin ileriki aşamalarda davet edileceği anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Gatilov, Kürtlerin görüşmelerde bulunması gerektiğine inandıklarını, Kürtler olmadan sorunun çözülmesinin ya da Suriye'nin geleceğiyle ilgili herhangi bir karar alınmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 10:18
banner53
YORUM EKLE

banner39