banner15

PYD'nin insan hakları karnesi zayıf

HRW, Suriye'nin kuzeyini yöneten PYD'nin insan hakları karnesini açıkladı. Rapora göre PYD çocuk savaşçı bulunduruyor ve adil yargılama yapmıyor

PYD'nin insan hakları karnesi zayıf

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Şam yönetiminin 2012 yılında çekildiği Suriye’nin kuzey bölgeleri hakkında ilk kez bir rapor yayımladı. HRW, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak bilinen PYD’nin Suriye’de özerklik ilan ettiği Afrin, Kobani ve Cizre bölgelerinde insan hakları ihlallerinde bulunduğunu belirtti.

HRW temsilcilerinin yazımı için Suriye’nin Cizre bölgesinde iki hapishaneyi ziyaret ettiği rapora göre bölgedeki en büyük sıkıntının PYD’nin siyasi rakiplerinin taciz edilmesi ve gayrimeşru sebeplerle tutuklanması olduğu ifade ediliyor.

Rapora göre PYD, kendisine muhalif olan Kürtleri adil bir şekilde yargılamıyor. Muhalifler, haklarında tutuklama kararı olmadan tutuklanıyor. Bazı vakalarda gözaltındakilerin avukat tutmalarına izin verilmedii ve uzun süre hakim önüne çıkmadan gözaltında tutulduğu ifade ediliyor. Ayrıca son 30 ayda PYD kontrolündeki bölgelerde en az 9 muhalif öldürüldü. HRW’ye göre PYD, siyasi rakiplerini üyelerinin öldürmediğini söylese de, bu olayların soruşturulması için yeterli çabayı göstermedi.

PYD Afrin, Kobani ve Cizre bölgelerinde ilan edilen kanton yönetimlerinde mahkeme, polis, hapishane gibi kurumlar inşa etti. Ancak kimsenin siyasi sebeplerden dolayı tutuklanmadığı belirtiliyor. PYD, tutuklamaların uyuşturucu kaçakçılığı ve bombalı saldırılardan dolayı gerçekleştiğini iddia ediyor.

Ayrıca İnsan Hakları İzleme Örgütü, PYD’nin silahlı kanadında çocukların yer aldığını açıkladı. PYD, 5 Haziran'da 18 yaşın altındaki bütün çocukların örgütten uzaklaştırılacağını vadetmişti.

Raporda, Suriye hükümeti ve muhaliflerin bazı eylemlerinin “savaş suçları” ve “insanlığa karşı suç” kapsamı altında değerlendirilebileceği belirtilirken “PYD’nin insan hakları ihlalleri çok daha az bölgede ve hafif olsa da, yine de ciddi ihlaller yaşanıyor” ifadesi kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48