banner15

PYD/YPG Münbiç'ten çekileceğini açıkladı

PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin sözde Genel Komutanı, Münbiç’deki askeri danışmanlarının kentten çekilme kararı aldığını duyurdu.

PYD/YPG Münbiç'ten çekileceğini açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Münbiç ve YPG açıklamalarından sonra terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG, 'askeri danışmanlar' diye adlandırdığı teröristleri Münbiç'ten çektiğini bildirdi.

Fransız haber ajansı AFP'nin geçtiği son dakika bilgisine göre, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin sözde Genel Komutanı, Münbiç’deki askeri danışmanlarının kentten çekilme kararı aldığını duyurdu.

ABD ile Türkiye'nin yakın teması sonunda sonuç verdi ve teröristler Fırat'ın batısındaki Münbiç'ten ayrılacaklarını resmen itiraf etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'de yaptığı temaslarla ilgili yaptığı açıklamalarda şunları demişti;

"Suriye'de atacağımız adımlar, Rusya'ya ve Suriye'deki başka bir aktöre alternatif değildir. Atacağımız adımlar ve yol haritasını da Rusya'ya anlatıyoruz. Bu gizli bir yol haritası değil, şeffaf bir yol haritasıdır."

"Burada dörtlü bir işbirliği olacak. Türkiye, ABD, Bağdat ve Erbil. PKK, aynı zamanda Erbil'in de düşmanıdır. Geçenlerde görüştüğüm bir bakan, Talabani'nin partisinden, dedi ki; bizim parti içerisinde küçük bir grubun PKK'ya verdiği desteğin bedelini ödemeye başladık. Parti yönetimine talimat veriyorlar dedi. Burada PKK'ya yönelik yaptığımız operasyonlarda istihbarat paylaşımı da yapıyoruz. PKK'nın sınırımızın ötesinde de temizlenmesi konusunda biz kararlıyız. Irak'taki seçimleri bekledik. İçeriden destek de önemli. Sincar bölgesinden çıktılar ama Kandil ve ötesinde ciddi bir PKK yapılanması var. İnşallah buraları da temizleyeceğiz."


"İlk etapta YPG'liler Münbiç'ten ayrılacak. Ayrılırken de silahları alınacak. Fırat'ın doğusuna gidecekler. Bize yönelik tehdit esas itibariyle Fırat'ın doğusundan geliyor. Dolayısıyla Münbiç'ten sonra yol haritası burada da uygulanacak. Mutabakatımızın içerisinde bu var. İşte o zaman YPG nereye gidecek? Esas soru burada. Bunların hepsini istihbaratımızla beraber, tüm birimlerimiz muhattaplarıyla görüşecek. Biz onların buralarda kalmasını istiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2018, 15:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48