'R4BIA' işareti için site kuruldu

Dünyada büyük bir hızla yaygınlık kazanan "R4BIA işareti" için Arapça, Türkçe ve İngilizce yayın yapan internet sitesi kuruldu

'R4BIA' işareti için site kuruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da 3 Temmuz'da gerçekleşen askeri darbeye karşı direnişin merkezi haline gelen Rabiatü'l Adeviyye Meydanı'nda ortaya çıkan ve 4 parmakla yapılan "R4BIA işareti", dünyada son yılların en hızlı yaygınlık kazanan sembolü oldu.

İşaret için çizilen ve sarı-siyah renklerden oluşan logo da sosyal medya ve benzeri pek çok internet mecrasının yanında gündelik hayatta da çok büyük görünürlüğe ulaştı. Malezya'dan Fas'a, İslam ülkelerinin tamamında hızla yayılan işaretin logosu milyonlarca internet kullanıcısının profil resmi oldu.

Bunun yanında "R4BIA işareti" için ilk defa İngilizce, Arapça ve Türkçe yayın yapan bir de internet sitesi kuruldu.

"www.r4bia.com" adresinden uluslararası kamuoyunu dikkate alarak yayın yapan sitede, "R4BIA işaretinin" nasıl doğduğu ile logosunun ne anlama geldiğine yer veriliyor. Ayrıca siteden çok sayıda video ve fotoğraf da yayınlanıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın izlerken göz yaşlarına hakim olamadığı, Müslüman Kardeşler hareketinin önde gelen isimlerinden Muhammed Biltaci'nin Rabiatü'l Adeviyye'de hayatını kaybeden kızı Esma'ya yazdığı mektubu konu edinen video da sitede yer alıyor. "Esma'ya mektup" Arapça, İngilizce ve Türkçe olarak video klip haline getirilerek siteye konulmuş.

İŞARET NASIL DOĞDU?

Sitede yer alan "R4BIA nasıl doğdu" başlıklı yazıda, şunlar kaydediliyor:

"Bu işaretin sahipleri, 3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır'da yapılan askeri darbe tarafından Rabiatü'l Adeviyye Meydanı'nda şehit edildi. Mısır tarihinin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı için kullandıkları oylarına, inançlarına, özgürlüklerine ve geleceklerine sahip çıkmak isteyen Mısır halkı, dünya tarihinde eşi benzeri olmayan sivil direnişlerini 28 Haziran 2013 tarihinde Rabiatü'l Adeviyye Meydanı'nda başlattı. Dört parmaklarıyla işareti ilk defa o meydanda yaptılar. El işaretinin ilk kim tarafından yapıldığı, fikrin kime ait olduğu hiçbir zaman bilinmedi."

Yazıda, işareti en başta kullananların Mısır ordusunun müdahalesi sırasında şehit olduğu bilgisine de yer veriliyor. Ayrıca "R4BIA"nın ne anlama geldiği sorusuna da Rabiatü'l Adeviyye Meydanı'ndakilerin şu cevabı verdiği aktarılıyor:

"Bunun adı 'Rabia İşareti'dir. Arapçada Rabia 'dördüncü, dört' demektir. Bu meydanın adı, İslam'ın ilk asırlarında Kudüs'te vefat eden, Allah'ın takvalı kullarından Rabiatü'l Adeviyye hanımdan gelir. Çünkü Rabia, ailesinin dördüncü evladı olduğu için bu ismi almıştı. Buna vurgu yapmak için bu işareti kullanıyoruz. İkinci önemli konu da Muhammed Mursi, Cemal Abdunnasır, Enver Sedat ve Hüsnü Mübarek'ten sonra Mısır'ın dördüncü cumhurbaşkanı oldu. Onu da hatırlatmış oluyoruz. Ayrıca Tahrir Meydanı'ında darbeye destek vermek için toplananlar iki parmaklarıyla 'zafer işareti' yapıyor. Biz onlarla bir olamayız. Onlardan ayrılmak için bu işareti yapıyoruz ve yaygınlaştırıyoruz."

LOGODAKİ SARI VE SİYH RENKLER NE ANLAMA GELİYOR? 

İnternet sitesinde, "R4BIA işareti"ni imgelemek için çizilen ve milyonlarca insanın sosyal medya profil fotoğrafı olan logodaki renklerin ne anlama geldiği ise şöyle açıklanıyor:

"Tüm dünyada yaygınlık kazanan bu işaret için çizilen onlarca logo içinde sarı ve siyah renklerde olanı daha çok kabul gördü. İnsanlar bu logoyu her yerde kullanmaya başladı. Logoyu çizenler, sarı renk ile Müslümanların ilk kıblesi Kudüs'te bulunan Kubbetüs Sahra'nın altın sarısı kubbesine, siyah renk ile de Kabe-i Mükerreme'nin siyah örtüsüne atıfta bulunuyorlar."

İşaretin, İslam dünyasının ortak malı olduğu belirtilen sitede; "R4BIA işareti, Batı'nın ve Doğu'nun yıllardır İslam'a ve Müslümanlara karşı devam eden siyasi, ekonomik ve kültürel tüm baskı, zulüm ve katliamlarına karşı bir uyanışın sembolüdür. Batı'ya ait çifte standart demokrasi, insan hakları, özgürlük, eşitlik, yaşam hakkı gibi tüm kavramlar Bosna'da, Filistin'de, Suriye'de ve son olarak Mısır'da iflas etti. R4BIA işaretiyle beraber bu ve benzeri kavramlar bu kez İslam dininin referanslarıyla yeniden üretilecektir" ifadelerine yer veriliyor.

Sitedeki bir diğer bölümde de "R4BIA nedir?" sorusuna şu cevaplar veriliyor:

"R4BIA bir özgürlük sembolüdür. R4BIA yeni bir özgürlük ve adalet hareketinin doğuşudur

R4BIA yeni bir dünyanın kuruluş müjdesidir. R4BIA, Müslümanların yeniden dünya sahnesine çıkışıdır

R4BIA adalet, özgürlük ve merhamet demektir. R4BIA, Batı'nın sahte değerlerinin yıkıldığı yerdir. R4BIA, ölerek özgürleşen Mısır kahramanlarıdır."

Sitenin dikkat çeken bir özelliği de kime ait olduğuna dair künye bilgisine sahip olmaması. www.r4bia.com sitesinde künye bilgisi yerine "Hiç bir ülke, hiçbir grup ya da fert bu işareti tek başına sahiplenmeyerek Allah'ın (CC) şehit kanlarıyla verdiği uyanış bereketini gölgelemiyor. Bu sitenin sahipleri de bu işaretin sahibi ve yönlendiricisi değildir, İslam'ın hizmetkarlarıdır" açıklaması yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 11:20
banner53
YORUM EKLE

banner39