banner39

Rabia işareti yapan Mısırlı sporcu: Pişman değilim

Rusya'daki müsabakalarda kazandığı madalya kendisine verilirken Rabia işareti yaptığı için hakkında soruşturma açılan Mısırlı sporcu pişman olmadığını söyledi

Ortadoğu 30.10.2013, 16:10 30.10.2013, 16:10
Rabia işareti yapan Mısırlı sporcu: Pişman değilim

Rusya'daki Dünya Savaş Sanatları Oyunları'nda Kung-fu dalında altın madalya kazanan Mısırlı sporcu Yusuf, madalya töreninde yaptığı "Rabia" işareti için pişman olmadığını belirtti.

Muhammed Yusuf, "Aldığım madalyadan ve ülkemi başarıyla temsil etmekten dolayı çok mutluyum. Rabia işaretini, Rabia Meydanı'nın tahliyesi esnasında katledilen arkadaşlarımın anısına yaptım, pişman değilim" dedi.

Darbe karşıtı gösterilerin sembolü haline gelen "Rabia işareti" yaptığı gerekçesiyle Mısır makamları tarafından hakkında soruşturma başlatılan Yusuf,  şöyle konuştu:

"Birçok sporcu arkadaşım Rabia Meydanı'nda yapılan katliamda hayatını kaybetti. Madalyayı alırken onların benimle beraber olup taşıdığım sevinci benimle paylaşmalarını çok istiyordum. Fakat maalesef hayatlarını kaybettikleri için bu sevinci yaşayamadık. Arkadaşlarımın hatıralarını yad etmek, onların yaşadıklarını hatırlamak ve hatırlatmak için bu işareti yaptım."

Müsabakalarda Mısır'ı başarılı bir şekilde temsil ettiğini ve altın madalya kazandığını belirten Yusuf, daha önce katıldığı müsabakalarda da aynı başarıyı sergilediğini hatırlattı.

Uzun bir süredir Kung-fu yaptığını ifade eden Yusuf, "Mısır milli Kung-fu takımına 2003 yılında girdim. Geçen süre zarfında birçok uluslararası müsabakalara katılarak başarı elde ettim. Yapılan dünya şampiyonalarında, 2011'de Türkiye'de dünya beşinciliği, 2009 yılında Kanada'da dünya altıncılığı ve 2009'da Hindistan'da ise dünya birinciliğini elde ettim" diye konuştu.

Yusuf, Kung-fu Federasyonu Başkanı Antrenör Şerif Mustafa'nın yurt dışından dönmesini ve soruşturmanın sonuçlarını bekleyeceğini söyleyerek, "Federasyonun vereceği kararın hukuka uygun olacağını umuyorum" ifadelerini kullandı.

Hüsnü Mübarek rejimini sona erdiren 25 Ocak gösterilerine katıldığı esnada bacağından kurşunlandığını söyleyen Yusuf şunları kaydetti:

"Gösteriler sırasında bacağıma bir kurşun isabet etti. Yapılan tedavi sonrasında merminin çıkarılamayacağını, bacağımda kalmaya devam edeceğini söylediler. Yaptığım sporu engelleyeceği ihtimalinden dolayı çok tedirgin oldum. Azimle çalışmalarıma devam ettim. Bir gün tekrar eski performansıma kavuşacağımı umuyordum. Bugün ulaştığım sonuç beni fazlasıyla memnun etti. Bacağımda hala mermi çekirdeği duruyor ve ben uluslararası müsabakada altın madalya ile ülkeme döndüm."

Yusuf, son olarak Mısır halkına kendisine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Rusya'nın Saint Petersburg kentinde 18-26 Ekim günleri arasında yapılan organizasyonda Kung-fu dalında yarışan ve altın madalya kazanan Mısırlı milli sporcu Muhammed Yusuf, madalya teslim töreninde, Mısır'daki askeri darbeye yönelik tepkisini, giydiği "Rabia" işaretli tişört ve yaptığı "Rabia işareti" ile göstermişti. Yusuf, 90 kiloda İranlı rakibini 2-0 yenerek altın madalya kazanmıştı.

Mısır Spor Bakanlığı, Yusuf'u ve Kung-fu Federasyonu yetkililerini, haklarında "spora siyaseti karıştırmak" ve "ülkeyi temsil ettiği halde toplumun çoğunluğunun kabul ettiği gerçeklerin dışında hareket etmek" suçlamalarıyla soruşturma açmıştı.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?