banner39

banner35

Rabia katliamı ikinci yılında

İki yıl önce bugün Mısır'da darbeyi protesto için Rabia Meydanı'nda toplananların üzerine ateş açılmış, aralarında İhvan yönetici Muhammed Beltaci'nin kızı Esma'nın da olduğu yüzlerce kişi ölmüştü

Ortadoğu 14.08.2015, 15:00 14.08.2015, 15:36
Rabia katliamı ikinci yılında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır’da ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alındığı darbeden sonra düzenlenen protesto gösterilerinde gerçekleştirilen katliamın yıldönümü nedeniyle çeşitli gösteriler yapılıyor.

Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te görevinden alınmasından sonra Mısır'da kitlesel protesto gösterileri uzun süre devam etmişti. 14 Ağustos günü ise gösterilerin merkezi haline gelen Kahire'deki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında göstericilere keskin nişancılar tarafından ateş açılmış, yaralılara ise güvenlik güçleri sert müdahalede bulunmuştu.

Ölü sayısı İhvan'ın açıklamasına göre 2 binin üzerinde. Ölenler arasında İhvan'ın siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi genel Sekreteri Muhammed Beltaci'nin 17 yaşındaki kızı Esma Beltaci de vardı.

Kahire'deki Adeviyye meydanı ve Nahda meydanındaki darbe karşıtlarına Mısır ordusunun ilk müdahalesinde 278 kişi ölmüştü. Olaylar sonrasında ülkede bir aylık olağanüstü hâl ilan edilmiş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed El Baradey görevinden istifa etmişti.

14 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen ilk müdahalenin ardından Mısır Sağlık Bakanlığı 464 kişinin öldüğünü duyurdu.

Sert müdahalede aralarında kadın ve çocukların aralarında bulunduğu siviller keskin nişancılar tarafından öldürülmüş, yaralılara saldırılmış, göstericilere gaz bombası atılmıştı. Olaylar sonrasında İhvan, 2 bin 200 kişinin öldüğünü açıklamıştı. Yaralı sayısı ise 10 binin üzerindeydi.

2013 Mısır askeri müdahalesi ile Mısır'da başlayan ve 14 Ağustos 2013 Mısır katliamı ile devam eden süreçte, hem Mısır'da, hem de Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelerde birçok gösteriler ve protestolar düzenlendi.

Katliamdan sonra Mısır cunta yönetimi dünyadan gelen büyük tepkilere rağmen konuyla ilgili ciddi bir soruşturma açmadı.

RABİA İŞARETİ

Mısır'daki protestoların merkezi durumunda olan Rabiatü'l Adeviyye meydanındaki insanlar, meydanın ismini çağrıştırdığı için dört parmaklarını kaldırarak bir işaret yapmaya başladılar. İşaret Rabia işareti olarak anıldı.

Özellikle Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları, Rabiatü'l Adeviyye meydanındaki göstericilerin bu işaretinden esinlenerek, sarı zemin üzerine siyah renkte, bir elin dört parmağını simgeleyen sembolü ortaya çıkardılar. Bu sembolün sosyal medyada yayılmaya başlamasıyla birlikte birçok kişi de bu sembolü içeren tişörtler ve pankartlar ile gösterilere katılmaya başladı.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?