Rabia katliamının 100. günü

Mısır'da darbe karşıtı gösterilerde eylemcilere ateş açılmasının üzerinden 100 gün geçerken failler bulunmadı ve hala konuyla ilgili dava açılmadı

Rabia katliamının 100. günü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da, güvenlik güçlerinin darbe karşıtı göstericilere ateş açması sonucu yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği "Rabiatül Adeviyye Katliamı"nın üzerinden 99 gün geçti. Yarın 100'üncü gününe girecek olan katliamla ilgili şimdiye kadar faillerin bulunmaması ve dava açılmaması maktullerin aileleri arasında infiale yol açtı.

Rabia katliamının sembol ismi haline gelen Esma'nın erkek kardeşi Enes Beltaci, katliamla ilgili yasal adım atılmamasını kınadı.

Beltaci, Rabia ve Nahda meydanlarındaki katliamların sorumlularının bulunmadığına işaret ederek, "Rabia katliamının üzerinden bu kadar süre geçmesine rağmen şehitlerin haklarının alınması konusunda tek adım dahi atılmadı. Halen Tora Cezaevi'nde tutuklu bulunan babamın (Muhammed el-Beltaci) defalarca yaptığı 'Esma'nın öldürülmesine ilişkin soruşturma açılması talebi' Başsavcılık tarafından reddedildi" ifadesini kullandı.

"Darbe yönetiminden adalet beklenemez" diyen Beltaci, kurbanların ailelerinin, katliamın 100. günü öncesinde eylemlerin ivme kazanarak ve yasal şekilde devam etmesinin önemli olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Beltaci, "Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda yapılan kanlı baskından bu yana ülke genelinde hemen hergün düzenlenen eylemler, kızkardeşim dahil pekçok kişiyi öldüren darbecilerin bir tür yargılanması anlamı taşıyor" dedi.

KATLİAM LAHEY'E TAŞINACAK

Darbe yönetiminin görevinden uzaklaştırdığı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin hukuk ekibinin basın sözcüsü Mustafa Azab, Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda öldürülenler hakkında hala bile hiçbir yasal adım atılmadığına dikkat çekerek, yapılanları sert bir dille eleştirdi.

Bu konuda uluslararası hukukun harekete geçirilmesinin uygun olduğu değerlendirmesinde bulunan Azab, 28 Ağustos'ta Mısır'daki askeri darbeyi tanımayan ve zımnen Mursi'ye destek veren Güney Afrika Cumhuriyeti başsavcılık soruşturma birimine yasal bir dilekçe sunduklarını ifade etti.

Dilekçenin kabul edilip, davanın açılması durumunda katliamı Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) taşıma imkanının doğabileceğini söyleyen Azab, Güney Afrika Savcılığı'nın son günlerde Rabia katliamıyla ilgili şahitlerin dinlenmesine başladığını ifade etti.

Mısır'daki darbecilerin insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle iki aydan bu yana uluslararası alanda hukuki çabalar yürüttüklerini kaydeden Azab, yasal adımların atılması için gerekli parçaların bir araya getirilmeye başlandığını ifade etti.

Mısır güvenlik güçleri, 14 Ağustos'ta demokrasi yanlılarının gösteri düzenlediği Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına silahlı müdahalede bulunmuş, müdahale sonrası yaşanan katliamda yüzlerce kişi ölmüştü.

Uluslararası "R4bia Platformu", darbe ve ardından yaşanan süreçte 3 bin 510 kişinin öldüğünü, 20 bin 559 bin kişinin yaralandığını, 2 bin 144 kişinin tutuklandığını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 16:52
banner53
YORUM EKLE

banner39