Rabia katliamının 4'üncü yılı

Dört yıl önce bugün Mısır'da darbeyi protesto için Rabia Meydanı'nda toplananların üzerine ateş açılmış, aralarında İhvan yönetici Muhammed Biltaci'nin kızı Esma'nın da olduğu yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. Amerika'da yaşayan Mısırlılar, katliam kurbanları için New York'ta anma programı düzenledi.

Rabia katliamının 4'üncü yılı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'daki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında darbe karşıtı protestoculara yönelik katliamın 4'üncü yılı dolayısıyla New York'ta anma programı düzenlendi.

ABD'de yaşayan Mısırlılar, Temmuz 2013'teki darbenin ardından, 14 Ağustos 2013'te darbe karşıtı göstericilere müdahale sırasında hayatını kaybedenleri anmak amacıyla "Özgürlük ve Adalet İçin Mısırlı Amerikalılar" adlı kuruluş öncülüğünde Times Meydanı'nda bir araya geldi.

Muhammed Mursi posterleri ve "Rabia işareti" bulunan dövizler taşıyan grup, ABD halkı ve hükümete, "Mısır'da askeri darbeyi desteklemeyi bırakın, vergilerinizin Mısır'daki diktatörlüğü fonladığını biliyor musunuz?, gayrimeşru ve yasa dışı darbe lideri Abdüllfettah El Sisi diktatörlüğünü reddediyoruz" mesajları verdi.

Grup,"Sisi-DEAŞ aynı", "askeri general savaş suçlusu", "Sisi aşağıya", "Demokrasi istiyoruz, daha fazla ikiyüzlülüğe hayır", "Muhammed Mursi, Mısır'ın meşru cumhurbaşkanı" sloganları attı.

Kadınların da yoğun ilgi gösterdiği programda katılımcılar, birlikte ikindi namazı kıldı.

RABİA KATLİAMI

Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te görevinden alınmasından sonra Mısır'da kitlesel protesto gösterileri uzun süre devam etmişti. 14 Ağustos günü ise gösterilerin merkezi haline gelen Kahire'deki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında göstericilere keskin nişancılar tarafından ateş açılmış, yaralılara ise güvenlik güçleri sert müdahalede bulunmuştu.

Ölü sayısı İhvan'ın açıklamasına göre 2 binin üzerinde. Ölenler arasında İhvan'ın siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi genel Sekreteri Muhammed Biltaci'nin 17 yaşındaki kızı Esma Biltaci de vardı.

Kahire'deki Adeviyye meydanı ve Nahda meydanındaki darbe karşıtlarına Mısır ordusunun ilk müdahalesinde 278 kişi ölmüştü. Olaylar sonrasında ülkede bir aylık olağanüstü hâl ilan edilmiş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed El Baradey görevinden istifa etmişti.

14 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen ilk müdahalenin ardından Mısır Sağlık Bakanlığı 464 kişinin öldüğünü duyurdu.

Sert müdahalede aralarında kadın ve çocukların aralarında bulunduğu siviller keskin nişancılar tarafından öldürülmüş, yaralılara saldırılmış, göstericilere gaz bombası atılmıştı. Olaylar sonrasında İhvan, 2 bin 200 kişinin öldüğünü açıklamıştı. Yaralı sayısı ise 10 binin üzerindeydi.

2013 Mısır askeri müdahalesi ile Mısır'da başlayan ve 14 Ağustos 2013 Mısır katliamı ile devam eden süreçte, hem Mısır'da, hem de Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelerde birçok gösteriler ve protestolar düzenlendi.

Katliamdan sonra Mısır cunta yönetimi dünyadan gelen büyük tepkilere rağmen konuyla ilgili ciddi bir soruşturma açmadı.

RABİA İŞARETİ

Mısır'daki protestoların merkezi durumunda olan Rabiatü'l Adeviyye meydanındaki insanlar, meydanın ismini çağrıştırdığı için dört parmaklarını kaldırarak bir işaret yapmaya başladılar. İşaret Rabia işareti olarak anıldı.

Özellikle Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları, Rabiatü'l Adeviyye meydanındaki göstericilerin bu işaretinden esinlenerek, sarı zemin üzerine siyah renkte, bir elin dört parmağını simgeleyen sembolü ortaya çıkardılar. Bu sembolün sosyal medyada yayılmaya başlamasıyla birlikte birçok kişi de bu sembolü içeren tişörtler ve pankartlar ile gösterilere katılmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2017, 11:41
banner53
YORUM EKLE

banner39