Rabia'nın yıldönümünde ölü sayısı 5'e yükseldi

Mısır'daki tüm kentlerde bugün Rabia eylemleri var. Polis Kahire ve İskenderiye'deki gruplara silahla müdahale etti. Şu ana kadar beş kişi hayatını kaybetti

Rabia'nın yıldönümünde ölü sayısı 5'e yükseldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rabia ve Nahda meydanlarının, cuntanın güvenlik güçleri tarafından katliamla boşaltılmasının üzerinden bir yıl geçti. Olayların birinci yıldönümü olan bugün, ülkenin farklı şehirlerinde eylemler yapılıyor.

Rabiatul Adeviyye Meydanı'na yapılan kanlı baskının yıl dönümünde düzenlenen gösterilerde ölenlerin sayısının 5'e yükseldiği bildirildi. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Kahire'nin Matariye semtinde Envar Muhammediye Camisi'nde kılınan namazın ardından başlayan gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesinde 2 kişi öldü.

Yoğun katılımın gerçekleştiği gösteride Muhammed Şahhad Lebib (17) ve İman Ahmed adında bir kadın hayatını kaybetti. Göstericilerin, pompalı tüfekle ateş açılması sonucu hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtildi. Başkentin Maadi bölgesindeki gösteride de polisin müdahalesi sonucu İslam Cemal Muhammed adlı bir gösterici öldü. Ayn Şems bölgesinde göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalar, belediye binasının ateşe verilmesiyle sonuçlandı.

Göstericiler, Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ve askeri darbe aleyhinde sloganlar attı.   Kahire'nin batısında yer alan Mühendisin semtindeki gösteriye yapılan müdahalede de 2 kişinin öldüğü bildirilmişti.  Olaylara ilişkin Mısır makamlarından henüz açıklama yapılmadı.

BAŞKENTTE SIRADIŞI ÖNLEMLER

Mısır'da olası şiddet eylemlerine karşı, Mısır güvenlik güçleri Kahire'nin bütün girişlerinde sıradışı tedbirler aldı. Araçlar kontrollü bir şekilde şehre alınıyor. 

Kahire'nin yanı sıra Nil Nehri'nin batısında yer alan Giza ve Kalyubiyye şehirleri girişleri de yine aynı şekilde Müslüman Kardeşler üyelerinin bu şehirlerdeki eyelemlere katılmasını engellemek için, polis ve askerler tarafından sıkı bir şekilde kontrol ediliyor.

Tahrir Meydanı'na 24 adet zırhlı askeri araç yerleştirilerek meydanın etrafı dikenli tellerle çevrilmiş durumda. Tahrir Meydanı'nın Amerikan Büyükelçiliği'nin bulunduğu girişine ise çevik kuvvet ekipleri yerleştirildi.

Rabia Meydanı'nda da olağandışı güvenlik önlemleri gözleniyor. Meydanda 4 zırhlı ve 7 çevik kuvvet aracı hazır bulunuyor. Rabia Meydanı'nda da yine çevik kuvvet ekipleri olası bir eyleme karşı hazır bir şekilde bekletiliyor. Burada da gerektiğinde Meydan'ın kapatılabilmesi için dikenli teller ve demir bariyerler hazırlandı.

Giza Şehri'nde yer alan Nahda Meydanı'nda da aynı görüntüler var. Meydan'a 11 zırlhlı araç konuşlandırılmış durumda. Giza'nın Mustafa Mahmud, Sudani ve Harem caddelerinde de güvenlik önlemleri gözleniyor. Kahire'nin ise Medinet Nasr, Ayn Şems ve Elf Mesken gibi eylemlerin sıklıkla yapıldığı semtlerinde olağanüstü güvenlik eylemleri alındı.

Askeri darbeyle Mursi'nin devrilmesinden sonraki süreçte, müdahaleyi protesto eden eylemciler, yaklaşık 48 gün Rabia ve Nahda meydanlarında eylem yapmıştı. 14 Ağustos 2013 tarihindeki müdahalede iki meydana da müdahale edildi. Muhalefet olaylarda 3 bin civarında eylemcinin öldürüldüğünü belirtiyor. Mısır resmi rakamları sayının olaylarda hayatını kaybeden polis ve eylemcilerin toplam sayısının 700 civarında olduğunu öne sürüyor.

SÜRECEK...

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2014, 00:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35