banner39

Rafsancani, 'kimyasal konuşması'nı yalanladı

İran eski Cumhurbaşkanı Rafsancani, Suriye'de rejimin kimyasal silah kullandığını itiraf ettiği iddia edilen konuşma kaydını yalanladı

Ortadoğu 07.09.2013, 17:18 07.09.2013, 18:39
Rafsancani, 'kimyasal konuşması'nı yalanladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Suriye'de rejimin kimyasal silah kullandığını kabul ettiği iddia edilen konuşmayı yalanladı.

Açıklama Rafsancani'nin kişisel web sitesinden yapıldı. Rafsancani konuyla ilgili ''Bana atfedilen konuşma tamemen gerçek dışıdır'' diyerek, Suriye'de kimyasal silah kullanımıyla ilgili İran yönetiminin daha önce yaptığı açıklamaları tekrarladı.

"Suriye hükümetinin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığı" yönündeki açıklamaların kendisine ait olmadığını belirten Rafsancani, bazı yerel medya kuruluşlarını "Son günlerde Suriye hakkında yaptığım açıklamalar, düşmanların hedeflerine hizmet eden bir takım yerel medya organları tarafından saptırılarak suistimal edilmiştir ki bu iddiaların hiçbir şekilde sıhhati yoktur" sözleriyle eleştirdi.

Rafsancani, sözlerini "İran-Irak tahmili savaşında Irak'a kitle imha silahlarının teminini ve kullanım iznini sağlayanlar batı devletleriydi. Biz inançlarımız gereğince bu silahlara sahip olma ve kullanma kapasitesine sahip olsak bile asla aynı şekilde karşılık vermedik ve tüm kitle imha silahlarının ve kimyasal silahların kullanımını haram olarak kabul ediyoruz." şeklinde bitirdi.

Geçen hafta ortaya çıkan ses kaydında Rafsanca'nin Suriye rejiminin muhaliflere karşı kimyasal silah kullandığını söylediği iddia ediliyordu.

İran, Suriye'de kimyasal silahı yabancı müdahaleye zemin hazırlamak isteyen muhaliflerin yaptığını iddia ediyor.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?