banner39

Rafsancani'den Ahmedinejad'a Holokost eleştirisi

Rafsancani, Ahmedinejad'ın açıklamalarının İsrail'e fayda sağladığını söyledi

Ortadoğu 20.04.2015, 16:27 20.04.2015, 16:38
Rafsancani'den Ahmedinejad'a Holokost eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani, eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Yahudi Soykırımıyla (holokost) ilgili iddialarının İsrail’e fayda sağladığını söyledi.

Rafsancani, İran'da üç ayda bir yayımlanan Uluslararası Araştırmalar Dergisi'ne verdiği röportajda, "Holokost" konusunda Batı kamuoyunun oldukça hassas olduğunu belirterek, son yıllarda İsrail’e karşı oluşan kamuoyunun, Ahmedinejad’ın yorumlarından sonra İsrail lehine değiştiğini söyledi.

Rafsancani, “Ahmedinejad’ın Holokost iddiaları şartları İsrail lehine değiştirdi. Holokostun inkar edilmesi İsrailliler tarafından İran’ın İsrail’e aynı şeyi yapacağı şeklinde kullanıldı” dedi.

Ahmedinejad’ın yorumlarının Filistinlilere de darbe vurduğunu savunan Rafsancani, “Ancak Gazze’de İsrail’in işlediği 50 günlük savaş ve katliamlar ve şu anda uyguladığı şiddet dünya kamuoyunun görüşünü İsrail aleyhine çeviriyor” ifadelerini kullandı.

İran’ın eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ikinci dünya savaşında Almanya tarafından Yahudi halka yönelik gerçekleştirdiği soykırım hadisesinin, “İsrail'i İslam dünyasının merkezinde kurmak için Avrupa tarafından üretilen bir efsane” olarak nitelemişti.

Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Partisi’nin yönettiği Nazi Almanyası (1939-1945) döneminde, işgal edilen sınırlar içerisindeki yaklaşık 11 milyon kişinin sistemli bir şekilde öldürüldükleri katliama "Yahudi Soykırımı" ya da yakarak toplu katletme anlamına gelen "Holokost" adı veriliyor.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?