banner39

Rafsancani'den S.Arabistan ile iyi ilişkiler çağrısı

İran eski cumhurbaşkanı batının yaptırımlarına karşı ülkesinin Riyad ile ilişkilerini güçlendirmesi gerektiğini belirtti

Ortadoğu 03.04.2012, 16:06 03.04.2012, 16:06
Rafsancani'den S.Arabistan ile iyi ilişkiler çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in danışma kurulu başkanlığını yürüten İran'ın eski cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Batı yaptırımlarına karşı ülkesinin Suudi Arabistan ile iyi ilişkiler kurması gerektiğini söyledi.

"Bizim Suudi Arabistan ile iyi ilişkilerimiz olsaydı, Batının İran petrolüne yaptırımlar empoze etmesi mümkün olur muydu?" diyen Rafsancani, "Sadece Suudi Arabistan İran'ın yarattığı boşluğu doldurabilir. Yapmaları gereken tek şey OPEC kotası içinde petrol üretimini sürdürmek, ve sonra bizi kimsenin rahatsız etmesi mümkün olmaz" ifadesini kullandı.

Üç ayda bir yayınlanan Uluslararası Araştırmalar Dergisi'nin son sayısında görüşlerini dile getiren eski İran cumhurbaşkanı, İran'ın 1979 İslam devriminin ardından kesilen ABD ile diplomatik ilişkilerine devam etmesi gerektiği yönüneki görüşlerini tekrarladı.

"Biz diğer dünya güçleri Avrupa, Çin ve Rusya ile müzakere ediyorsak, neden Amerika ile konuşmayalım" diyen Rafsancani, "Müzakerenin anlamı onlara eğilmemiz değildir. Biz müzakere ederiz, onlar bizim pozisyonumuzu ya da biz onlarınkini kabul edersek, bitmiş demektir" dedi.

1989-1997 yılları arasında İran cumhurbaşkanı olan Rafsancani, "Suudi Arabistan ile ilişkilerin önemsiz bir konu olmadığını" belirterek şunları söyledi:

"Ben Riyad ile iyi ilişkiler oluşturmanın mümkün olduğunu düşünüyorum. Ancak bunu istemiyorum insanlar var ... Her iki taraftan yapılan bazı sert açıklamaların düzeltilmesi gerek. "

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?