Rafsancani'nin sansürlenen konuşma görüntüleri

İran eski cumhurbaşkanlarından Rafsancani, Suriye'de devletin kimyasal kullandığını söylediği sansürlenen konuşmasının görüntüleri ortaya çıktı.

Rafsancani'nin sansürlenen konuşma görüntüleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Suriye'nin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığını, stadyumların cezaevine dönüştürüldüğünü söyledi.

İran Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı olan Ayetullah Haşimi Rafsancani, Ayetullah İsmail Salihi Mazenderani’nin 12. vefat yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma merasiminde konuştu. Rafsancani konuşmasında, Beşşar Esad'ı ağır biçimde suçlayarak, "Suriye'de halk kendi hükümetleri tarafından kimyasal saldırıların hedefi olmuştur. Ve aynı insanlar şimdi de yabancıların saldırılarını bekliyorlar. Suriye halkı son 2 yılda çok fazla zarar gördü" dedi.

Rafsancani, kendi devletleri tarafından insanların katliama maruz kaldığı Suriye'de şu ana kadar 100 bin insanın öldüğünü, 8 milyon kişinin ise mülteci durumuna düştüğünü de ifade etti. Ülkede insanların sürekli tutuklandığını kaydeden Rafsancani, spor salonlarının bile hapishaneye dönüştürüldüğünü vurguladı.

Rafsancani'nin konuşmasında Suriye devletinden bahsederken 'İran'ın en önemli müttefiki' vurgusu yapması dikkat çekti. İran Dışişleri Bakanlığı Rafsancani'nin böyle bir konuşma yapmadığını ileri sürerken, Rafsancani'nin resmi ofisinden yalanlama gelmedi. Halen internette bulunan Rafsancani'nin konuşmasının videosu da İran Dışişleri Bakanlığı'nı yalanlıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 13:31
banner53
YORUM EKLE

banner39