Rakka'da 8 ayda bin 400 sivil öldürüldü

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), son 8 ayda Rakka'da en az bin 400 sivilin öldürüldüğünü bildirdi

Rakka'da 8 ayda bin 400 sivil öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Suriye'de son 8 ayda DEAŞ'in kontrolündeki Rakka iline düzenlen saldırılarda, 308’i çocuk, 203’i kadın, en az bin 400 sivil yaşamını yitirdiğini duyurdu.

SNHR, Kasım 2016 ve Haziran 2017 arasında koalisyon ve terör örgütü PKK/PYD'nin Rakka'ya DEAŞ ile mücadele gerekçesiyle düzenlediği saldırılar ve taraflar arasındaki çatışmalarda hayatını kaybeden sivillere ve tutuklulara ilişkin bir rapor yayınladı.

Rapora göre, koalisyon ve PKK/PYD güçlerinin orantısız ve rastgele saldırılarında çok sayıda sivil yaşamını yitirdi.

Raporda, söz konusu 8 ay içerisinde, koalisyon, PKK/PYD ve DEAŞ’ın saldırılarında ve çatışmalarında 308’i çocuk, 203’i kadın, en az bin 400 sivil yaşamını yitirdiği bilgisi yer aldı.

SNHR’nin raporunda, koalisyon güçlerinin Rakka'ya düzenlediği hava saldırılarda 210’ı çocuk, 139’ı kadın, en az 731 sivil hayatını kaybettiği bildirildi.

Raporda, PKK/PYD'nin paravan örgütü Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) 8 ay içerisinde, Rakka’da 31’i çocuk, 31’i kadın, en az 164 sivilin ölümüne yol açtığı vurgulandı.

“Koalisyon ve SDG düzenledikleri saldırılarda siviller ve savaşçıları ayırt etmiyorlar." tespiti yapılan raporda, orantısız güç kullanımının sivil kayıpların ardındaki en önemli neden olduğunun altı çizildi.

Raporda ayrıca, "Koalisyon ve SDG'nin saldırılar öncesi uluslararası insani sözleşmelerin şart koştuğu 'saldırı öncesi sivillere uyarı' kuralına uymadığını gözlemledik." ifadesi kaydedildi.

Rakka kent merkezinin kontrolünü elinde bulunduran DEAŞ da, sivilleri hafif silahlarla tarayarak veya arazilere mayın döşeyerek 67’ı çocuk en 505 sivili öldürdü.

Raporda, DEAŞ'ın kontrol ettiği bölgelerden sivil halkın çıkışlarına izin vermeyerek onları canlı kalkan olarak kullanmaya devam ettiği bildirildi. Öte yandan raporda, Rakka sakinlerinin, DEAŞ'ın vahşetine ve zulmüne rağmen PKK/PYD’nın kente girmesini istemediklerine işaret edildi.

"SDG’YE SİLAH DESTEĞİ KESİLMELİ"

SNHR’nin raporunda, söz konusu süre içerisinde DEAŞ ve PKK/PYD'nin, 5'i çocuk, 5’i kadın en az 504 sivili tutukladığına da değinildi.

Raporun tavsiyeler bölümünde, "SDG’ya silah desteği kesilmeli. SDG'nın kontrol ettiği bölgelerde işlediği hak ihlallerinin son bulması için baskı yapılması lazım." ifadelerine yer verildi.

Raporda, koalisyonun sivil merkezlere yönelik en az 73 saldırı düzenlediğine işaret edilirken, PKK/PYD'nin 6, DEAŞ'ın ise 11 defa sivil merkezlerini hedef aldığı bildirildi.

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca, doğuda Haseke, Rakka ilinin kuzeyi ve Halep’in doğusundaki Münbiç ile kuzeybatısındaki Afrin ve Tel Rıfat ilçelerini işgal ediyor.

ABD'nin Suriye'de müttefik olarak nitelediği PKK/PYD mensupları, ülke genelinde SDG adını kullanıyor.

ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas, Türkiye'nin, terör örgütü PKK ile ilişkili görmesi sebebiyle PYD'nin silahlı kanadı YPG'ye "isim değiştirme" tavsiyesinde bulunduklarını, bunun üzerine örgütün, adını "Suriye Demokratik Güçleri" (SDG) olarak değiştirdiğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2017, 16:55
banner53
YORUM EKLE

banner39